W tym roku w pielgrzymce uczestniczyło ok. 900 osób.
Prośba o zdrowie, pomyślność dla rodziny i Boże błogosławieństwo. Z takimi intencjami po raz 16. do stóp Matki Bożej Królowej Rodzin w sanktuarium maryjnym w Rajgrodzie w diecezji ełckiej pielgrzymowały w sobotę 17 lipca matki, żony i młode dziewczęta.
Od 16 lat w trzecią sobotę lipca w Rajgrodzie odbywa się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet Katolickich. Tego dnia od 1 do 2 tys. pątniczek zjawia się u Rajgrodzkiej Pani, aby zawierzyć siebie i swoje rodziny, podziękować za łaski oraz prosić o dalsze błogosławieństwo.
W tym roku w pielgrzymce uczestniczyło ok. 900 osób. Panie przyjechały indywidualnie lub w grupach zorganizowanych. Pątniczki z sąsiednich parafii do Rajgrodu przybyły pieszo. Z bazyliki w Augustowie kobiety z kapłanami przyjechały rowerami. Udział wzięły także panie m.in. z Białegostoku, Ełku, Suwałk, Rydzewa, Wieliczek, Jamin, Janówki, Wiśniowa Ełckiego i Cimoch, Bakałarzewa.
Rajgrodzka Pielgrzymka Kobiet Katolickich łączy ludzi i pokolenia, dlatego można spotkać w tym wyjątkowym dniu kobiety w każdym wieku. Często towarzyszyły im rodziny.
Pielgrzymów powitał diecezjalny duszpasterz kobiet i kustosz sanktuarium ks. prał. Hieronim Mojżuk. „Przychodząc tutaj, chcemy zatrzymać się na moment w naszym życiu przed Maryją, która zawsze i wszędzie dzieli nasz ludzki los od początku aż do naszego końca” – mówił duszpasterz kobiet.
W tym roku tematem przewodnim Pielgrzymki Kobiet było ukazanie potrzeby duchowości maryjnej w życiu. Na spotkanie kobiet organizatorzy zaprosili ks. Tomasza Bondzio, notariusza Ełckiej Kurii Diecezjalnej, który wygłosił konferencje pt. „Kogo wielbi moja dusza? – o rozumieniu maryjności”.
„Człowiek staje się obrazem Boga, którego wielbi. Zaprzestanie adoracji Boga skutkuje zaprzeczeniem miłości Chrystusa. Jeśli ktoś oddaje cześć głupocie i pustce, to taki właśnie będzie się po chwili stawał” – tłumaczył ks. Bondzio.
Centralnym punktem Pielgrzymki Kobiet do Rajgrodu była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. dr Pawła Tobera, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin ełckiej kurii biskupiej. „Kościół, dla którego Maryja jest wzorem nie istnieje dla siebie, ale dla innych, dla świata do którego jest posłany, by nieść mu Dobrą Nowinę o Bogu, który zbawia” – mówił ks. Tober, witając pielgrzymów.
Homilię do zgromadzonych wiernych wygłosił ks. Tomasz Bondzio. Duchowny zachęcał kobiety do wpatrywania się w Maryję, która jest wzorem zawierzenia i wierności Bogu i uczyły się od Niej patrzenia na życie i rozwiązywania problemów.
W tracie Mszy św. kobiety dokonały aktu zawierzenia rodzin Matce Bożej Królowej Rodzin. Po Mszy św. pielgrzymi zostali zaproszeni przez diecezjalnego duszpasterza kobiet i kustosza sanktuarium ks. prał. Hieronima Mojżuka na wspólną agapę. Zakończeniem spotkania było nabożeństwo Drogi Krzyżowej po ścieżkach Kalwarii Rajgrodzkiej.
Sanktuarium Pani Rajgrodzkiej – Królowej Rodzin, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej, jest szczególnym miejscem Jej kultu, a parafia od początku zaistnienia nosi tytuł Narodzenia NMP. W 1999 roku, Papież Jan Paweł II, 8 czerwca podczas Mszy św. w Ełku, pobłogosławił korony i w jubileuszowym 2000 roku wizerunek Matki Bożej Rajgrodzkiej Królowej Rodzin został przyozdobiony koronami papieskimi. Obok kościoła na obszarze 2 ha powstała kalwaria z kamienia. Świątynia cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród pielgrzymów.
Rajgród jest położony na Szlaku Papieskim „Tajemnice Światła”, nad malowniczym jeziorem Rajgrodzkim, nad którym kilkakrotnie spędzał wakacje ks. Karol Wojtyła późniejszy papież Jan Paweł II.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.