Tragedia Pompejów - atrakcją turystyczną

Odkąd zawaliły się niedawno starożytne ruiny miasta pogrzebanego przez popioły Wezuwiusza w 79 roku n.e. ich świeże pozostałości są wielką atrakcją turystyczną. Turyści, przybywający na teren wykopalisk chcą zobaczyć skutki niedawnych katastrof budowlanych.

Ruiny ruin - tak włoskie media nazywają Pompeje, odkąd w listopadzie i grudniu na terenie wykopalisk archeologicznych na terenie starożytnego miasta, zawaliły się odkopane spod popiołu budynki lub ich szczątki. Runęły między innymi Dom Gladiatorów, fragment Domu Moralisty i mury kilku innych obiektów. Skala zniszczeń skłoniła UNESCO do wysłania na początku grudnia do Pompei misji specjalnej, która ocenia zagrożenia dla szczątków miasta, wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.

W opinii ekspertów seria strukturalnych uszkodzeń ruin jest wynikiem wieloletnich zaniedbań i chronicznego braku środków na ich konserwację. Pilnego remontu wymaga prawie połowa z 1500 odsłoniętych przez archeologów obiektów. To, czego wulkan nie zniszczył prawie 2 tysiące lat temu, może zawalić się teraz - ostrzegają konserwatorzy.

Stan wykopalisk i walące się ruiny Pompejów wzburzyły Włochów i wywołały ogólnonarodową dyskusję. Uczestniczą w niej też media i eksperci, a wszyscy apelują o natychmiastową interwencję ministerstwa kultury. Szef tego resortu, Sandro Bondi oskarżany jest przez opozycję o zaniedbania, które doprowadziły do zniszczeń fragmentów największych wykopalisk na świecie.

Tymczasem turyści, którzy masowo przyjeżdżają oglądać "ruiny ruin" już od samej bramy pytają pracowników ochrony: "Którędy do zawalonych budynków?". Robią zdjęcia gruzowisk, otoczonych taśmą, barierkami i przykrytych folią.

Media zwracają uwagę, że nawet nielegalni przewodnicy, a więc ci, którzy oprowadzają turystów nie mając wymaganych licencji, wyspecjalizowali się w tym nowym, ponurym stylu pokazywania słynnego terenu i w pierwszej kolejności prowadzą do ruiny ruin.

Przy tej okazji prasa ujawniła kolejne bulwersujące informacje na temat zarządzania wykopaliskami o powierzchni ponad 60 hektarów. Okazało się - między innymi - że pracuje tam od lat, nawet po 12 godzin dziennie, tylko jeden archeolog, odpowiedzialny za półtora tysiąca starożytnych zabytków.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
14°C Środa
noc
11°C Środa
rano
12°C Środa
dzień
11°C Środa
wieczór
wiecej »