Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.
Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.
Jak czytamy w uzasadnieniu order przyznano "za wybitne zasługi w działalności społecznej i patriotycznej, za pracę duszpasterską oraz wspieranie polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej".
"To odznaczenie przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę jest zwieńczeniem i docenieniem jego wieloletniej posługi duszpasterskiej i trudnej, a często niebezpiecznej działalności na rzecz ojczyzny. To również dowód wdzięczności za trud działalności dla lokalnych społeczności, szczególnie na Dolnym Śląsku, gdzie po wojnie, przez długie lata, służył jako kapłan" - powiedział marszałek Ortyl.
Ks. Franciszek Hanek otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski podczas uroczystej mszy świętej z okazji swoich jubileuszy: 100. rocznicy urodzin i 70 lat kapłaństwa, celebrowanej przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w Bazylice Mniejszej pw. Św. Mateusza w Mielcu, rodzinnej parafii jubilata, w której rezyduje obecnie jako ks. emeryt.
Ks. Franciszek Hanek urodził się 23 lipca 1921 roku w Mielcu. Święcenia kapłańskie otrzymał we Wrocławiu w 1951 roku i później - w wielu parafiach tamtejszej archidiecezji - pełnił posługę kapłańską. W 1996 roku przeszedł na emeryturę i wrócił do rodzinnego Mielca. W mieleckiej bazylice nadal czynnie pomaga w pracy duszpasterskiej.
Order Odrodzenia Polski, to drugie pod względem starszeństwa polskie odznaczenie cywilne nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Odznaczenie zostało ustanowione przez Sejm w 1921 roku.
Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu Odrodzenia Polski składająca się z Wielkiego Mistrza Orderu i ośmiu członków Kapituły. Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach prezydent RP, z tytułu wyboru na ten urząd, staje się Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu. Członkami Kapituły mogą być tylko obywatele polscy. Kapituła wybiera ze swojego grona Kanclerza Orderu i Sekretarza Kapituły.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.