Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem była najważniejszym wydarzeniem tego roku, zarówno dla narodu, państwa i Kościoła. Papież mianował abp Józefa Kowalczyka Prymasem Polski, abp Celestino Migliore nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce, kardynałem – abp Kazimierza Nycza. Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest błogosławionym – to niektóre z wydarzeń roku 2010.
SIERPIEŃ
3 – W Kostrzynie zakończył się 11. Przystanek Jezus trwającej tydzień akcji ewangelizacyjnej dla uczestników festiwalu rockowego Przystanek Woodstock. Wśród ponad 500 ewangelizatorów (w tym 150 kleryków a także księża) oprócz Polaków były osoby z Francji, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Białorusi, Ukrainy i Słowacji – ministranci, lektorzy lub członkowie m.in. grup biblijnych, Ruchu Światło-Życie, Neokatechumenatu, Odnowy w Duchu Świętym czy Eucharystycznego Ruchu Młodych.
6 – O odpowiedzialności bycia prezydentem wszystkich bez wyjątku Polaków oraz stróżem fundamentalnych wartości Państwa mówił abp Kazimierz Nycz podczas uroczystej Mszy św. w po zaprzysiężeniu Bronisława Komorowskiego na urząd prezydenta RP. Mszy św. a archikatedrze św. Jana Chrzciciela przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
7 – W wieku 61 lat zmarł ks. prałat Zygmunt Malacki, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu, przy której znajduje się grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
15 – Przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny od 1 do 15 sierpnia na Jasną Górę przybyło ponad 50 pieszych pielgrzymek, a w nich ok. 83 tys. pątników. Przemierzając łącznie 15 tys. km modlili się za powodzian, o szacunek dla krzyża i za Polskę. Wszyscy uczyli się w drodze „Jak być świadkami miłości”. Najliczniejsze pielgrzymki piesze to: warszawska, radomska i krakowska. W grupach, jak zwykle, dominowała młodzież, ale nie zabrakło też osób starszych, nawet w podeszłym wieku oraz rodzin z dziećmi. Najdłuższą drogę, 638 kilometrów pokonali wierni z Helu na Kaszubach, którzy szli do Częstochowy 19 dni.
20 – Patriarcha ekumeniczny Bartłomiej odebrał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Patriarcha podkreślił znaczenie dialogu międzyreligijnego we współczesnym świecie: „Jesteśmy przekonani, że w chwili gdy poddamy nasze serce i umysł możliwości dialogu, dzieje się coś świętego. Jesteśmy przekonani, że pomimo różnic kulturowych, religijnych i rasowych jesteśmy bliżej siebie, niż moglibyśmy to sobie kiedykolwiek wyobrazić”. Dzień wcześniej na Górze Grabarce patriarcha uczestniczył w prawosławnych obchodach święta Przemienienia Pańskiego.
22 – Dziesiątki tysięcy pątniczek wypełniły kalwaryjskie wzgórze w Piekarach Śląskich podczas dorocznej pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Hasło pielgrzymki brzmiało w tym roku „Bądźmy świadkami miłości”. Szczególną uwagę zwracała duża liczba dzieci.
26 – Pod przewodnictwem Prymasa abp Józefa Kowalczyka, z udziałem Episkopatu Polski i ok. 50 tys. wiernych na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości odpustowe Matki Bożej Częstochowskiej.
Abp Sławoj Leszek Głódź podkreślił w kazaniu, że z odpowiedzialności za kraj nikt nie jest zwolniony, także ci, zwłaszcza młodzi, którzy masowo wyjeżdżają za granicę. „Skuteczności służby dla Ojczyzny nie zmierzy się słupkami sondaży opinii publicznej, odkładaniem obietnic, projektami ustaw, których wprowadzenie naruszy ład sumień i zaneguje nauczanie Kościoła” – zauważył kaznodzieja.
31 – Przed pomnikiem poległych stoczniowców odprawiono uroczystą Mszę św. z okazji 30. rocznicy powstania „Solidarności”. Abp Sławoj Leszek Głód powiedział w homilii, że misja „Solidarności” nie skończyła się w chwili odzyskania wolności oraz że „masą upadłościową zbywaną obietnicami bez pokrycia” stali się właśnie stoczniowcy Wybrzeża, którzy 30 lat temu podnieśli sztandar „Solidarności”. Wraz Prymasem Polski abp. Józefem Kowalczykiem Msze św. koncelebruje kilkunastu polskich biskupów. Na liturgii z udziałem kilku tysięcy wiernych obecni są m.in. przedstawiciele NSZZ Solidarność z całego kraju, przedstawiciele Parlamentu.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.