Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem była najważniejszym wydarzeniem tego roku, zarówno dla narodu, państwa i Kościoła. Papież mianował abp Józefa Kowalczyka Prymasem Polski, abp Celestino Migliore nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce, kardynałem – abp Kazimierza Nycza. Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest błogosławionym – to niektóre z wydarzeń roku 2010.
WRZESIEŃ
3 – W wieku 79 lat zmarł ks. Mirosław Paciuszkiewicz, jezuita, znany duszpasterz osób żyjących w związkach niesakramentalnych, b. redaktor „Przeglądu Powszechnego” i moderator Stowarzyszenia „Przymierze Rodzin” w Warszawie.
5 – W całej Polsce odczytywano z ambon list pasterski Episkopatu z okazji 20. rocznicy powrotu katechezy do szkoły „Nikt nie może pozbawić rodziców prawa do religijnego wychowania i wykształcenia dzieci – podkreślają biskupi. Dziękują też Bogu, że „po długiej nieobecności ponownie – już w nowych uwarunkowaniach – katecheza znalazła swoje miejsce w polskiej szkole”, a także apelują do rodziców, by nie przerzucali w całości na Kościół i szkołę swego prawa do religijnego wychowania dzieci.
13-16 – „Między sensem a bezsensem ludzkiej egzystencji” to temat VIII Kongresu Teologów Polskich, który odbył się w Poznaniu.„Przekonujmy, że każdy człowiek powołany jest do odnajdywania wartości, których realizacja może uczynić go naprawdę szczęśliwym, niezależnie od światopoglądu i przekonań religijnych. Twórzmy sens naszej egzystencji w oparciu o zawsze aktualne wartości Ewangelii” – zaapelowali teologowie na zakończenie spotkania.
24 – Sejm zdecydował, że obchodzone 6 stycznia Święto Trzech Króli będzie dniem wolnym. Tym samym posłowie nawiązali do przedwojennej tradycji i odpowiedzieli na obywatelską inicjatywę, której patronował b. prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnickim a którą poparło podpisami milion osób.
Ponad połowa Polaków uważa, że konflikt ws. krzyża na Krakowskim Przedmieściu osłabia pozycję Kościoła w społeczeństwie i bardziej służy jego przeciwnikom niż jest świadectwem wiary – pokazał wrześniowy sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej. Prawie trzy czwarte badanych (72 proc.) nie popierało tzw. obrońców krzyża, za ich zwolenników uważało się 16 proc., a 7 proc. nie miało w tej kwestii jednoznacznej opinii.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.