Tysiące mieszkańców Madrytu wzięło udział w niedzielę w mszy św., którą odprawiono na głównym placu hiszpańskiej stolicy w obronie tradycyjnej rodziny. Mszę zorganizowała archidiecezja madrycka pod hasłem: "Rodzina chrześcijańska nadzieją dla Europy".
Na placu Kolumba ustawiono ołtarz z krzyżem wysokości 20 metrów. Mszę św. koncelebrował kardynał Rouco Varela wraz z kilkudziesięcioma biskupami. Uczestników mszy pobłogosławił papież Benedykt XVI podczas bezpośredniego połączenia z Watykanem.
W liturgii udział wzięło wiele rodzin z dziećmi na wózkach, młodzież oraz osoby starsze. Długie kolejki ustawiały się do spowiedzi. Wokół placu wstrzymano ruch kołowy.
Według hierarchów Kościoła, hiszpańska rodzina jest narażona na "ataki socjalistycznego rządu i polityków". Do ataków zaliczane jest m.in. zezwolenie na aborcję, eutanazja oraz ułatwienia w rozwodach.
W listopadzie ubiegłego roku papież Benedykt XVI ocenił podczas wizyty w Santiago de Compostela, że Hiszpania jest krajem "zmaltretowanym przez agresywny laicyzm", w związku z czym potrzebna jest "generalna mobilizacja".
"Hiszpania była dawniej duchowym rezerwatem Zachodu, dziś jest ogrodem zdewastowanym przez dziki laicyzm" - powiedział wtedy papież. Teraz kardynał Rouco Varela wezwał do "rekonkwisty Hiszpanii".
Obecna debata wewnątrzkościelna toczy się wokół tego, w jaki sposób tego dokonać - czy poprzez utworzenie własnej partii politycznej, czy też poprzez inne działania społeczne - napisał w niedzielę dziennik "El Pais".
Według rzeczniczki rządzącej partii socjalistycznej (PSOE), Eleny Valenciano, "Kościół katolicki nie toleruje innych modeli rodzin, takich jak rodziny homoseksualne, ponieważ jest mizoginistyczny, tj. uprzedzony wobec kobiet, i nie rozumie ewolucji roli kobiety w społeczeństwie".
"Kościół tkwi w przeszłości, kiedy kobiety były podporządkowane mężczyznom. Jednak tak nie jest w dzisiejszych czasach" - uznała.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.