W święto Trzech Króli wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymywać się od wykonywania prac i zajęć, które utrudniają korzystanie z należytego odpoczynku duchowego i fizycznego – przypomina arcybiskup Stanisław Gądecki.
Jak zauważa przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski, uroczystość Objawienia Pańskiego była dotąd w Polsce jedynym świętem kościelnym nakazanym, w które każdy katolik był zobowiązany do uczestniczenia w Eucharystii, mimo iż nie było ono dniem wolnym od pracy.
„Choć od 1960 roku był to w Polsce dzień pracy, kościoły w naszej Ojczyźnie były pełne. Jestem przekonany, że tym bardziej teraz, w bardziej sprzyjających warunkach, będziemy potrafili dać świadectwo naszej wiary poprzez udział we Mszy świetej” – podkreślił w rozmowie z KAI abp Gądecki.
Metropolita poznański przypomniał, że „nakazowi uczestniczenia we Mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego”.
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wskazuje, że uroczystość Objawienia Pańskiego jest obok Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego najstarszym i najbardziej uroczystym świętem obchodzonym w Kościele powszechnym.
„Sens święta pięknie objaśnia święty Piotr Chryzolog, który mówi, że kiedy Mędrcy ujrzeli Jezusa, dowiedli swymi darami, że wierzą bez rozprawiania, kadzidłem wyznają w Nim Boga, złotem Króla, a mirrą wieszczą śmierć Jego” – zauważył abp Gądecki.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.