Historia trzech Mędrców to symbol życiowej drogi każdego człowieka podążającego za światłem wiary – piszą polscy biskupi. W niedzielę poprzedzającą święto Trzech Króli kierują do wiernych list pasterski w związku z przywróceniem dnia wolnego od pracy 6 stycznia.
„Z satysfakcją przyjmujemy decyzję polskiego Parlamentu, który przywrócił status dnia wolnego uroczystości Objawienia Pańskiego” – piszą biskupi, dziękując przy okazji za podejmowane wcześniej liczne inicjatywy obywatelskie w tej sprawie. Święto Trzech Króli, przypadające rokrocznie 6 stycznia, będzie począwszy od 2011 roku znowu dniem wolnym od pracy. Jest to przywrócenie tradycji, którą w 1960 roku zniosły władze komunistyczne. Biskupi zaznaczają, że 6 stycznia był i jest dniem wolnym w wielu krajach Europy.
„Niech nasza chrześcijańska radość wyrazi się w tym dniu poprzez udział we Mszy Świętej” – zachęcają biskupi. Przypominają, że uroczystość Objawienia Pańskiego należy do ustanowionych przez Kościół dni świętych, w które każdy katolik jest zobowiązany do uczestniczenia w Eucharystii. Do tej pory było to jedyne święto nakazane, które nie było jednocześnie dniem wolnym od pracy.
Jak podkreślają biskupi, „historia Mędrców – Trzech Króli – to głęboki w treści symbol życiowej drogi każdego człowieka podążającego za światłem wiary”. Biskupi zwracają uwagę, że uroczystość Objawienia Pańskiego podkreśla bardzo mocno powszechność Kościoła oraz jego misyjny charakter. „Myślą i sercem obejmujemy wspólnoty chrześcijańskie żyjące na wszystkich kontynentach. Pragniemy wspierać zwłaszcza te, które przeżywają trudności oraz dni próby” – piszą hierarchowie.
W Polsce 6 stycznia jest dniem modlitw za polskich misjonarzy i okazją do wsparcia prowadzonych przez nich dzieł. Jak podkreślają biskupi, w wymiarze duchowym wszyscy możemy być misjonarzami. „Ofiarujmy więc dziełu ewangelizacji dar naszej modlitwy, od której Chrystus uzależnił powodzenie misji Kościoła” – zachęcają, dodając, że „każdy czyn i każda ofiara na rzecz misji przybliża nas samych do Chrystusa i czyni nas wiarygodnymi uczniami Zbawiciela”.
Objawienie Pańskie jest także patronalnym świętem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, które organizuje akcję „Kolędnicy Misyjni” na rzecz rówieśników z krajów misyjnych. Biskupi zachęcają dzieci do dalszej pomocy w głoszeniu Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie.
W święto Trzech Króli księża błogosławią kadzidło i kredę, którą wierni oznaczają drzwi mieszkań. „Wyrażamy przez to, że nowo narodzony Chrystus został przyjęty w naszym domu i obdarza jego mieszkańców swoim błogosławieństwem” – przypominają biskupi.
Wiernym życzą błogosławieństwa Bożego w Nowym Roku, pokoju, niegasnącej nadziei i wiecznej miłości. „Powierzając Was wstawiennictwu Matki Bożej, która z taką czułością pochyla się nad swoim Boskim Synem w Betlejem i ukazuje Go światu, z serca Wam błogosławimy w Jego imię” – kończą swój list biskupi.
Kościół już od IV wieku po Chrystusie obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną także świętem Trzech Króli. W tradycji wschodniej uroczystość ta nazwana jest Epifanią, czyli objawieniem się Boga człowiekowi w Jezusie Chrystusie. Obchodzona jest na pamiątkę tego, że „Zbawiciel dał się poznać prostym betlejemskim pasterzom i uczonym Mędrcom ze Wschodu – ludziom, których serca były wrażliwe i otwarte na przyjęcie tajemnicy Boga-Człowieka”. Jest to jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół.
List Episkopatu będzie odczytywany w kościołach w niedzielę 2 stycznia.
Pełną treść listu publikujemy na następnych stronach
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.