Aktorka Małgorzata Kożuchowska, psycholog Julia Kuc i proboszcz parafii w Mikołajewicach (łódzkie) ks. kanonik Franciszek Jaciubek zostali laureatami Medalu św. Brata Alberta za rok 2010 - poinformowała w piątek Kapituła Nagrody.
Medale są przyznawane za pomoc niepełnosprawnym. Ich wręczenie nastąpi 14 marca w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie w trakcie XI Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertina".
Laureatów Medalu, przyznawanego od 1997 r., wybiera kapituła złożona z przedstawicieli Fundacji im. Brata Alberta, która prowadzi blisko 30 placówek dla osób upośledzonych umysłowo, m.in. schroniska, warsztaty terapii zajęciowej i świetlice terapeutyczne.
Prezes Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski podkreślił podczas piątkowej konferencji prasowej, że laureaci medalu to osoby, które bezinteresownie, z własnej inicjatywy, jako wolontariusze angażują się w pomoc innym. "Często nie są to osoby znane z mediów, ale są warte tego, by ich promować. Realizują myśl św. brata Alberta: +być dobrym jak chleb+. Wspierają niepełnosprawnych i nie zawsze chodzi o pomoc materialną. Tegoroczni laureaci to wolontariusze, którzy innym dają samych siebie" - mówił ks. Isakowicz-Zaleski.
Małgorzatę Kożuchowską, która jest ambasadorem Fundacji Mam Marzenie, nagrodzono za spełnianie marzeń dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Julię Kuc, psycholog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, uhonorowano za ponad 20-letnią pomoc niepełnosprawnym intelektualnie. Ks. Franciszek Jaciubek z parafii w Mikołajewicach został wyróżniony za wspieranie przedsięwzięć na rzecz niepełnosprawnych, m.in. podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Chorzeszowie.
Laureaci otrzymają medal autorstwa Krzysztofa Sieprawskiego, podopiecznego Fundacji im. Brata Alberta, przedstawiający św. brata Alberta, który tuli do siebie dzieci. Wyróżnienie to otrzymało do tej pory ponad 50 osób, m.in.: kard. Franciszek Macharski, prof. Zbigniew Brzeziński, Jerzy Buzek, bp Stanisław Dziwisz, Alicja Grześkowiak, Robert Korzeniowski, abp Tadeusz Gocłowski, Otylia Jędrzejczak, Roman Kluska, pośmiertnie bp Jan Chrapek oraz Krakowskie Bractwo Kurkowe.
Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana" jest organizowany przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundację im. Brata Alberta. Na scenie Teatru im. Słowackiego w Krakowie prezentują się w konkursie najlepsze zespoły - najczęściej działające w ramach warsztatów terapii zajęciowej - wybrane podczas eliminacji w pięciu miastach Polski, które w tym roku odbędą się w: Chrzanowie, Lublinie, Toruniu, Wrocławiu i Zgierzu. W tym roku gośćmi Festiwalu będą dwa zespoły z Moskwy.
W sobotę 15 stycznia w Kopalni Soli w Wieliczce odbędzie organizowany przez Krakowskie Bractwo Kurkowe bal dobroczynny połączony z aukcją, z której dochód zostanie przeznaczony na potrzeby Fundacji im. Brata Alberta.
Ks. Isakowicz-Zaleski napisał książkę "Ludzie dobrzy jak chleb", w której przypomina sylwetki 75 już nie żyjących osób, które współtworzyły i wspierały przez lata Fundację. "Jest w tym gronie wiele postaci do tej pory nieznanych. Intencją tej książki było pokazanie, że każdy człowiek niezależnie od tego kim jest, może pomagać" - mówił duchowny. Dochód ze sprzedaży książki będzie przeznaczony na cele statutowe fundacji.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.