Korea Północna zaproponowała w sobotę ponownie sąsiadowi z południa rozmowy bez warunków wstępnych w celu zmniejszenia napięcia w regionie.
Zgodnie z propozycją, opublikowaną przez Komitet na Rzecz Pokojowego Zjednoczenia Korei i oficjalną północnokoreańską agencję KCNA, rozmowy miałyby się rozpocząć w końcu stycznia lub na początku lutego.
Phenian zaproponował też ponowne otwarcie Międzykoreańskiego Biura ds. Współpracy Gospodarczej, którego siedziba mieściła się w północnokoreańskim mieście Kaesong. Biuro zostało zamknięte w ub. r.
Jest to już kolejna tego rodzaju oferta Phenianu. Wcześniejsze zostały jednak odrzucone jako nieszczere przez stronę południowokoreańską.
Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło do nie notowanego od lat poziomu po ostrzelaniu przez artylerię północnokoreańską 23 listopada ub. r. południowokoreańskiej wyspy. Wcześniej zatonął storpedowany południowokoreański okręt wojenny "Cheonan". Zginęło wówczas kilkudziesięciu marynarzy. Seul oskarżył Phenian o ten atak, Phenian odrzucił te oskarżenia.
Impas pogłębia fakt, iż Seul uzależnił w ub. środę wznowienie sześciostronnych rokowań na temat programu zbrojeń atomowych Korei Płn. od wcześniejszych rozmów dwustronnych z Phenianem.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.