Rada ds. Rodzin będzie doradzać biskupowi

Opisanie sytuacji rodzin w diecezji i przedstawienie konkretnych działań służących umocnieniu małżeństwa i rodziny – to główne cele Rady ds. Rodzin, która jako gremium doradcze przy biskupie Edwardzie Dajczaku zaczęła działać w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W województwie zachodniopomorskim jest najwyższa liczba rozwodów, jedna czwarta dzieci przychodzi na świat poza związkami małżeńskimi.

"Nie ma ważniejszej wspólnoty od rodzinnej. Nie ma cienia wątpliwości, że w tej części Polski, w której żyjemy, rodzina przeżywa kryzys. Za połamanymi małżeństwami kryją się ludzkie cierpienia" – powiedział w rozmowie z KAI bp Edward Dajczak. Jego zdaniem, nowa inicjatywa ma być jeszcze jedną ścieżką poszukiwania właściwych dróg życia rodzinnego.

Rada składa się z 12 członków reprezentujących te środowiska kościelne, które mają największy wpływ na życie religijne i duchowe rodzin. – Rada ma reprezentować wszystkie środowiska Kościoła. W jej skład wchodzą duchowni, osoby konsekrowane i świeccy z różnych wspólnot działających w diecezji.

Zadaniem Rady będzie monitorowanie wszelkich spraw dotyczący życia rodzinnego. Członkowie Rady będą też przygotowywać i przedstawiać biskupowi konkretnej wnioski ze swej pracy.

"Patrząc na sytuację i problemy rodzin, dostrzegliśmy konieczność zajęcia się intensywniej tym tematem. To w województwie zachodniopomorskim jest najwyższa liczba rozwodów, jedna czwarta dzieci przychodzi na świat poza związkami małżeńskimi – nie wolno nam przejść nad tymi danymi do porządku dziennego" – zaznacza ks. Andrzej Wachowicz, diecezjalny duszpasterz rodzin, przewodniczący Rady.

"Do dekanatów zostały rozesłane ankiety badające powody rozkładu rodziny. Odpowiedzi jeszcze spływają do Rady. Kiedy je otrzymamy, będziemy mogli lepiej poznać przyczyny problemów rodzin" – dodaje duszpasterz.

Rada ds. Rodzin ma pomóc w skutecznym docieraniu do rodzin w kryzysie. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej pracuje ponad 300 doradców życia rodzinnego. "To kompetentne osoby, które pomagają w dobrym przygotowaniu się do małżeństwa, doradzają w rozwiązywaniu konfliktów małżeńskich czy problemów wychowawczych" - wyjaśnia ks. Wachowicz.

Jego zdaniem diecezjalne poradnictwo rodzinne nie działa jeszcze w pełni profesjonalnie, dlatego warto, by w poszczególnych dekanatach powstawały zintegrowane poradnie, w których byłby m.in. mediator, psycholog, prawnik i specjalista do spraw uzależnień. Takie placówki działają już w Słupsku, Koszalinie, Kołobrzegu i Pile – wyjaśnia ks. Wachowicz.

Z poradni w Koszalinie korzysta w ciągu roku około 300 osób, nie licząc spraw, które załatwiane są telefonicznie. Dostępny jest także katolicki telefon zaufania - pod nr tel. 508 143 012 można uzyskać pomoc w konkretnej sprawie lub umówić się na spotkanie ze specjalistami.

Pierwsze spotkanie nowo utworzonej Rady ds. Rodzin odbędzie się na przełomie stycznia i lutego.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| RODZINA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
15°C Czwartek
wieczór
11°C Piątek
noc
8°C Piątek
rano
11°C Piątek
dzień
wiecej »