Reklama

Biskupi Zachodu o dialogu

Kwestia dialogu chrześcijan z wyznawcami judaizmu oraz islamu to główny temat trzeciego dnia spotkania Koordynacji Konferencji Biskupich na rzecz Kościoła Ziemi Świętej i Zgromadzenia Biskupów Katolickich Ziemi Świętej (HLC 2011) z udziałem episkopatów Europy, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Reklama

O wyzwaniach dialogu z islamem mówił emerytowany patriarcha łaciński Jerozolimy, abp Michel Sabbah, a o dialogu z judaizmem wikariusz patriarszy dla katolików języka hebrajskiego, ks. David Neuhaus SI. Abp Sabbah zaznaczył, że powołaniem każdego chrześcijanina mieszkającego w Ziemi Świętej jest lojalne budowanie swojej ojczyzny a jego obecność stanowi przesłanie zarówno dla muzułmanów jak i dla żydów.

„Jeśli dochodzi do męczeństwa, jak miało to miejsce w Iraku czy Aleksandrii chrześcijanin daje swe życie za swego mordercę” – zaznaczył. Podkreślił, że na Terytoriach Palestyńskich dochodzi do islamizacji społecznej, zjawiska, które jest odpowiedzią na politykę Izraela. "Integryści sądzą, że jedynie islam może położyć kres aktualnym problemom i zamieszaniu. Nie ogranicza to jednak dobrego współżycia chrześcijan i muzułmanów oraz doskonałych relacji z Władzami Administracji Palestyńskiej" – stwierdził abp Sabbah.

Natomiast wikariusz patriarszy dla katolików języka hebrajskiego, ks. David Neuhaus SI zaznaczył, że dialog katolicko-żydowski w Ziemi Świętej prowadzony jest w perspektywie mniejszości chrześcijańskiej, która walczy o znalezienie swego miejsca w państwie określającym się jako judaistyczne. Wymaga on respektowania równości obywateli, poszanowania chrześcijaństwa i wzajemnej znajomości. „Kościół w Ziemi Świętej walczy o przeżycie, o sprawiedliwość i pokój, bez których nigdy nie będzie poważnego dialogu” – stwierdził jezuita. Podkreślił znaczenie głosu tamtejszych chrześcijan, żyjących w społeczeństwie żydowskim w dialogu ogólnoświatowym obydwu religii.

Zauważył, że często wpływają nań czynniki polityczne, gdyż państwa chcą kontrolować dialog, aby przekształcić go w usprawiedliwienie swoich wyborów. "Rzeczywisty dialog wymaga dostrzeżenia głosu chrześcijan pochodzenia żydowskiego, którzy nie upatrują w nim interesów politycznych, gospodarczych czy też wojskowych. Mogą swobodnie się wypowiadać, a owa wolność umożliwia nam mówienie prawdy, stanowiącej ważną siłę w dialogu zarówno z żydami jak i muzułmanami" – stwierdził duchowy opiekun katolików języka hebrajskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Wtorek
rano
2°C Wtorek
dzień
2°C Wtorek
wieczór
0°C Środa
noc
wiecej »

Reklama