Dyskusja n/t interpretacji Soboru Watykańskiego II

Dyskusja na temat interpretacji Soboru Watykańskiego II „po części jest jałowa, po części nieuchronna” - pisze kardynał Carlo Maria Martini w swej rubryce korespondencji z czytelnikami „Corriere della Sera”, którą wznowił po wakacyjnej przerwie. Emerytowany arcybiskup Mediolanu rozpoczął ją w czerwcu 2009 roku i kontynuuje mimo zapowiedzi, że potrwa ona tylko rok.

Dziś najwięcej miejsca sędziwy włoski purpurat poświęca właśnie soborowi, w którym nie brał udziału, ale mieszkając w Rzymie, w Papieskim Instytucie Biblijnym, obserwował go z bliska. „Wielka radość zapanowała, gdy po długich i gorących dyskusjach przyjęta została Konstytucja dogmatyczna o Objawieniu Bożym. Wielu jednak miało powód do jeszcze większej radości. Dokumenty przyjęte przez ojców soborowych wyrażały gotowość Kościoła do nawiązania kontaktu z wszystkimi ludźmi dobrej woli przyjęcia postawy nacechowanego szacunkiem wsłuchania się w głosy i pragnienia wszystkich” – napisał włoski purpurat.

Na postawione dalej pytanie „co zatem należy lub nie do ducha Soboru?”, kardynał odpowiada, że „należy pamiętać o różnicy pomiędzy kontynuacją i brakiem ciągłości Tradycji. „Kościół jest żywym organizmem, który narodził się jako mały, ale w z upływem czasu rozrósł się jak ciało ludzkie, które tak rośnie, iż wydaje się czymś nowym” – podkreślił.

Kard. Martini podziela opinię, że nie należy obawiać się postępu i nowości, zaznacza jednak, że „kiedy organizm przekształca się w coś innego, trzeba mówić o zmianach i z całą mocą je odrzucić”.

Jedna czytelniczek przypomina słowa kard. Martiniego z czerwca tego roku: „Przeżywana w sposób autentyczny wiara chrześcijańska jest wielką pomocą w dialogu z innymi religiami, jest wsłuchaniem się w Drugiego przez duże 'd'”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
16°C Wtorek
noc
12°C Wtorek
rano
15°C Wtorek
dzień
16°C Wtorek
wieczór
wiecej »