Przed rozpoczynającymi się w przyszłym tygodniu w Londynie targami przemysłu obronnego i bezpieczeństwa (DSEI) biskupi Wielkiej Brytanii wystosowali oświadczenie, w którym wzywają do zaprzestania handlu bronią.
W wydanym komunikacie, pod którym podpisały się także m.in. organizacje pomocowe CAFOD i SCIAF, przywołane są słowa Papieża Franciszka z przemówienia w amerykańskim Kongesie w 2015 roku: „dlaczego sprzedawana jest śmiercionośna broń tym, którzy planują wyrządzić niewypowiedziane cierpienia jednostkom i społeczeństwom? Niestety, jak wszyscy wiemy odpowiedź brzmi: tylko dla pieniędzy: pieniędzy, które przesiąknięte są krwią, często niewinną krwią. W obliczu tego haniebnego i karygodnego milczenia naszym obowiązkiem jest zmierzenie się z tym problemem i powstrzymanie handlu bronią” – mówił Papież.
Biskupi zaznaczają, że choć prawo do obrony jest prawem człowieka, to nie wolno zgadzać się na niszczenie ludzkiego życia i godności, co jest współudziałem tych, którzy przyzwalają na handlowanie bronią. „Konflikty podsycane przez ten handel szkodzą najbiedniejszym społecznościom, zmuszają ludzi do ucieczki z domów jako uchodźcy i mają niszczące konsekwencje dla naszego środowiska” – napisali biskupi. Hierarchowie wyrazili nadzieję, że pokojowa kampania przeciw procederowi przyczyni się do jego zakończenia, co będzie wyrazem troski o całą ludzką rodzinę.
Tegoroczne targi odbędą się w dniach 14-17 września pod hasłem „Zintegrowana odpowiedź na przyszłe zagrożenia”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.