Stolica Apostolska postanowiła, iż neokatechumenat może kontynuować swą misję w Japonii poinformowała w oparciu o wypowiedzi przedstawicieli Drogi Neokatechumenalnej oraz źródła watykańskie agencja Asianews. Tamtejszy episkopat postulował zawieszenie jej działalności na pięć lat.
Asianews podaje, że podczas spotkania 13 grudnia ub. roku z udziałem papieża, pięciu biskupów japońskich oraz przedstawicieli Kurii Rzymskiej postanowiono, że należy rozwijać dialog Drogi Neokatechumenalnej z biskupami, tak aby jej styl był bardziej zgodny ze wskazaniami pasterzy diecezji. W obradach tych uczestniczyli ze strony watykańskiej przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Stanisław Ryłko, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, kard. Ivan Dias, prefekt Kongregacji ds. Nauki Wiary, kard. William Levada oraz prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Antonio Cañizares Llovera.
Konflikt neokatechumentu z episkopatem Japonii trwa od dłuższego czasu. Biskupi wskazują, że styl Drogi nie wpisuje się w lokalną kulturę i program duszpasterski tamtejszego Kościoła. Zarzucają „sekciarstwo” oraz tworzenie podziałów w parafiach. Natomiast przedstawiciele neokatechumenów wskazują, iż miejscowy Kościół bardzo akcentuje dialog z innymi kulturami i religiami, natomiast mało wyraźne proklamowanie chrześcijaństwa. W roku 2009 episkopat doprowadził do przeniesienia powiązanego z neokatechumenatem seminarium Redemptoris Mater z Takamatsu do Rzymu, wraz z jego rektorem, bp Peterem Takaaki Hirayamą, emerytowanym ordynariuszem Oita.
Podczas watykańskiego spotkania w połowie grudnia postanowiono, że dialog między japońskim episkopatem a Drogą Neokatechumenalną będzie się odbywał za pośrednictwem delegata, który „jest sympatykiem neokatechumenatu i respektuje problemy biskupów”. Ponadto zdecydowano, że każdy biskup przekaże Drodze rady, jak postępować na terenie jego diecezji, unikając w ten sposób wskazań ogólnych Konferencji Biskupów – twierdzi Asianews.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.