Rozmowy ws. raportu MAK ?

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział w czwartek, że rząd zaproponuje stronie rosyjskiej rozmowy na temat raportu MAK. Sikorski ocenił, że raport, choć niekompletny, jest "rzetelny" i "przybliża nas do prawdy".

Sikorski zadeklarował w czwartek wieczorem w "Kropce nad i" w TVN24, że polski rząd chce prowadzić rozmowy z państwem rosyjskim w celu uzgodnienia stanowisk w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Jak zaznaczył, "nie podjęto jeszcze decyzji, kto będzie reprezentował stronę polską", jednak jego zdaniem "najwłaściwszy" byłby minister SWiA Jerzy Miller.

"My zaproponujemy rozmowy, zależy, jak strona rosyjska na nie zareaguje, być może będziemy się różnili, być może w tej sprawie co do kompletności raportu będziemy w sporze. Nie mogę tego wykluczyć. My uważamy, że pojednanie polsko-rosyjskie, którego sobie życzymy, musi być oparte na prawdzie" - podkreślił minister.

Jak jednak dodał, jeśli nie uda się ustalić z Rosjanami wspólnego tekstu raportu, Polska ma możliwość odwołania się do Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

Szef dyplomacji podkreślił, że ostatnie dni pokazały, że polski rząd miał rację, opierając się w śledztwie na konwencji chicagowskiej, która - jak zaznaczył - daje Polsce możliwość odwołania się od raportu MAK.

Powiedział, że w najbliższych dniach przedstawiony zostanie raport, który opracowała polska komisja badająca pod kierownictwem ministra Millera przyczyny katastrofy, a w następnej kolejności zaprezentowane zostaną wyniki śledztwa prowadzonego przez prokuraturę wojskową.

Sikorski ocenił, że raport MAK, wykluczając niektóre wersje katastrofy, "przybliża nas do prawdy", choć jest niekompletny. "Uważamy, że raport jest rzetelny w tym, co mówi, ale nie mówi wszystkiego" - powiedział minister.

Przypomniał też, że do dokumentu zostały dołączone polskie uwagi. "Strona rosyjska interpretuje to tak: +proszę bardzo, jak ktoś chce znać stanowisko polskie, to może się z tym zaznajomić+. Nas to nie satysfakcjonuje" - zaznaczył Sikorski.

Szef MSZ był również pytany, jak wyobraża sobie w kwietniu tego roku wspólne, z Rosjanami, obchody pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej, jeśli strona rosyjska nie uwzględni w raporcie stanowiska Polski.

"Dzisiaj już wiemy, że była to nieszczęśliwa katastrofa lotnicza i nie widzę powodów, dla których nie moglibyśmy ofiar tej katastrofy opłakiwać razem, a kontrowersje co do przyczyn, zapewniam, będą się ciągnąć jeszcze latami. Przypomnę, że generał Władysław Sikorski zginął ponad pół wieku temu, a do dzisiaj są podnoszone jakieś wątpliwości" - zaznaczył szef MSZ.

"Uważam, że uroczystości po 6 miesiącach od katastrofy były dostojne, zrobione z empatią i z klasą. Mam nadzieję, że w takim duchu będziemy to robić także w pierwszą rocznicę" - dodał.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
17°C Niedziela
wieczór
14°C Poniedziałek
noc
11°C Poniedziałek
rano
11°C Poniedziałek
dzień
wiecej »