Czekając na maj

Publikujemy komentarze ludzi Kościoła, ważnych osób z Polski i ze świata, dotyczące ogłoszenia przez Benedykta XVI daty beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II, która odbędzie się 1 maja. Na bieżąco dodajemy nowe komentarze.

Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski:

Mam nadzieję, że po beatyfikacji Jan Paweł II będzie nas jeszcze bardziej jednoczyć – powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz po ogłoszeniu dekretu o uznaniu cudu za pośrednictwem polskiego papieża oraz daty jego beatyfikacji. „Trzeba głęboko przygotować się aby w pełni przyjąć Jana Pawła II, jako nowego błogosławionego” – zaapelował.

„Jeśli chodzi o wybór daty beatyfikacji na 1 maja, to jestem przekonany, że jest to data najlepsza spośród wszystkich dat, na które by wskazywał ziemski życiorys Jana Pawła II” – mówi kardynał. Wyjaśnia, że mógł być brany pod uwagę dzień urodzin – 18 maja, dzień śmierci – 2 kwietnia czy wybór na papieża – 16 października oraz Niedziela Miłosierdzia, która w tym roku wypada właśnie 1 maja. „Ze wszystkich tych dat jest to data najlepsza. Bo przecież Jan Paweł II umarł w przededniu Święta Miłosierdzia, które sam ustanowił” – dodaje.

„Mam teraz nadzieję, że Jan Paweł II, tak jak nas potrafił jednoczyć w podczas swych pielgrzymek, tak jak jednoczył Polaków przez swoje słowo z Rzymu oraz podczas swojego umierania - tak teraz będzie nas zjednoczyć poprzez swoją beatyfikację” – powiedział kard. Nycz. 

„Będzie nas jednoczyć także dzięki modlitwom jakie przez niego do będziemy zanosić do Boga” - dodał. „Jakże ważne jest, żeby nas Jan Paweł II wciąż łączył, żeby nas jednoczył, żeby nas tak prowadził do Chrystusa jako wspólnotę Kościoła, tak jak to czynił ongiś, gdy był na ziemi” – dodał. 

Metropolita warszawski zaapelował o rzetelne przygotowanie do beatyfikacji, które „musi być związane z powrotem do jego nauczania”. „Mamy na szczęście wiele wydań jego przemówień i dokumentów i mamy także dzieła zebrane w dwóch wydawnictwach – koniecznie trzeba wrócić do tego i uczynić z jego spuścizny systematyczną lekturę kierunkująca życie każdego z nas, życie Kościoła w Polsce” – wyjaśnił. 

„Potrzeba Kościołowi, potrzeba światu, ale także Polsce tego Papieża który nas uczył chodzić po drogach świętości. Papieża, który nas jednoczył wtedy gdy byliśmy podzieleni, który nas uczył odwagi i tego, że człowiek jest zawsze najważniejszy, że rodzina jest najważniejsza. Do tych prawd trzeba będzie wracać” – dodał. 

„Encykliki Jana Pawła II są wciąż aktualne. Chodzi o to, by wracać do przemówień papieskich nie tylko by znaleźć cytat do artykułu czy kazania, lecz by znaleźć głębszą treść, którą on dał nam jako naukę Kościoła. To jest najważniejsze wyzwanie” – powiedział. 

„Przygotowanie do beatyfikacji winno objąć każdą wspólnotę parafialną, nas wszystkich. Winno to być systematyczną pracą na całe lata, a nie tylko fajerwerkiem na czas beatyfikacji” – apeluje kard. Nycz. 

Kard. Nycz ujawnia, że świętość Jana Pawła II była dlań czymś oczywistym. „Ta pewność świętości, kazała nam cierpliwie czekać aż Kościół potwierdzi to poprzez proces beatyfikacyjny. Potwierdzone to zostało najpierw poprzez dekret o heroiczności cnót w grudniu 2009 r. i teraz poprzez kolejny dekret o uznaniu cudu” – dodaje. 

Kard. Nycz pytany, czy modlił się już pośrednictwem Jana Pawła II wyjaśnia: „Modliłem się cały czas, od momentu jego pogrzebu, pamiętam, że robiłem to, gdy klęczałem przy otwartej trumnie w Bazylice św. Piotra. Nawet przez myśl mi nie przyszło żeby się modlić za niego, modliłem się wprost do niego. Byłem zawsze przekonany o jego świętości. W wielu różnych sprawach do Pana Boga za jego pośrednictwem. Teraz będziemy mogli to czynić w sposób oficjalny”. 

Dodaje, że sprawą Kościoła będzie teraz decyzja, na kiedy zostanie wybrane wspomnienie papieża Jana Pawła II. „Myślę, że 1 maja będzie mógł pozostać na zawsze jako dzień jego wspomnienia” – wyjaśnił.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
15°C Wtorek
noc
11°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
13°C Wtorek
wieczór
wiecej »