Czekając na maj

Publikujemy komentarze ludzi Kościoła, ważnych osób z Polski i ze świata, dotyczące ogłoszenia przez Benedykta XVI daty beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II, która odbędzie się 1 maja. Na bieżąco dodajemy nowe komentarze.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch:

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że radość i nadzieja, to dwie reakcje Konferencji Episkopatu Polski na „bardzo dobre wieści z Watykanu”. Jak wyjaśnił radość, bo Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym, a tym samym „oficjalnie” będzie wzorem dla nas wszystkich, w tym jakim był człowiekiem i chrześcijaninem.

Nadzieja ks. Klocha wiąże się z tym, że w związku z beatyfikacją Jana Pawła II przypomni się nam to, co mówił papież-Polak, jego słowa znów nas zjednoczą, przypomną się nam dni, gdy Jan Paweł II żył, gdy byliśmy z nim, kiedy my byliśmy razem.

Abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Episkopatu Polski:

– Beatyfikacja Jana Pawła II będzie miała sens, jeśli zmieni coś w postawie samych Polaków – uważawiceprzewodniczący Episkopatu Polski. „Przy całej tej sprawie musimy patrzeć nie tyle na zewnętrzne wyrazy, które oznaczają beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II, ale raczej co my z tym faktem zrobimy. Gdyby tu chodziło tylko o fajerwerki, to nie miałoby najmniejszego sensu” – podkreślił abp Gądecki.

Abp Gądecki nie ukrywał w rozmowie z dziennikarzami, że ogłoszenie beatyfikacji Karola Wojtyły jest dla niego wielką radością. „To jest radość dla całego świata” – zauważył metropolita poznański.

„Podpisanie przez Papieża Benedykta XVI dekretu beatyfikacyjnego jest dla mnie powodem do refleksji nad wiarą ludu Bożego, która łączy się z magisterium Kościoła. Dziś doszło do pięknej konkluzji całego procesu, który rozpoczął się wołaniem „Santo subito”, a znajduje swoje dopełnienie w podpisaniu dekretu beatyfikacyjnego” – zauważył abp Gądecki.

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski zapowiedział, że na pewno uda się na uroczystości beatyfikacyjne. „Dziś trzeba zachęcić wszystkich Polaków do wyjazdu do Rzymu. Jeśli trzy miliony ludzi przeszło przed trumną Jana Pawła II po jego śmierci, teraz chyba znacznie więcej ludzi zgromadzi się w Rzymie, ponieważ radość bardziej pobudza niż smutek” – powiedział abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał, że w archidiecezji poznańskiej dwa kościoły w budowie oczekują na nadanie wezwanie Jana Pawła II – w Poznaniu i w Kościanie. W stolicy Wielkopolski powstaje świątynia – wotum wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II, która będzie nosić w przyszłości imię Jana Pawła II.

Ks. prof. Andrzej Szostek MIC, były rektor KUL i przyjaciel Papieża:

– To wielka radość, że będziemy mogli wszyscy cieszyć się naszym błogosławionym Janem Pawłem II, że będzie wyniesiony na ołtarze szybko po złożeniu podpisów ze strony kardynałów. Benedykt XVI nie czekał długo z ogłoszeniem decyzji o wyniesieniu na ołtarze swojego poprzednika. Można powiedzieć, że proces beatyfikacyjny został przeprowadzony tak szybko, jak się da.

Należy życzyć nam wszystkim, całemu Kościołowi i Polakom, aby życie Jana Pawła II, jakie zostaje nam w pamięci jako świętego męża Bożego, miało wpływ na nasze dalsze losy, na spory, jakie toczymy, na sposoby rozwiązywania trudnych problemów, na respekt dla każdego człowieka, w tym także dla dzieci nienarodzonych, którym Ojciec Święty poświęcił tyle troski i uwagi, na kształt naszego życia społecznego, na codzienne wybory, na nasze dążenie do świętości.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Niedziela
rano
16°C Niedziela
dzień
16°C Niedziela
wieczór
13°C Poniedziałek
noc
wiecej »