Na wieść o beatyfikacji Jana Pawła II czekało wielu, nie tylko katolicy, ale również ludzie dobrej woli, dla których Papież był wielkim autorytetem – mówi abp Zygmunt Zimowski, kierujący watykańskim „ministerstwem zdrowia”.
„Rzecz bez precedensu, że Benedykt XVI ogłosi błogosławionym swojego bezpośredniego poprzednika, zaledwie sześć lat po Jego śmierci – powiedział abp Zimowski. – Przecież on był pierwszym i naocznym świadkiem świętości Jana Pawła II, jako Jego bliski współpracownik przez ponad 20 lat. Spotykali się bardzo często i razem troszczyli się o świadectwo „Piotrowych kluczy”. Byłem świadkiem tej bliskości, przyjaźni i współodpowiedzialności. W tym miejscu chciałbym przypomnieć fragment homilii, wypowiedzianej po polsku przez Benedykta XVI, z okazji 5. rocznicy śmierci Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II:
„Na zakończenie pragnę pozdrowić obecnych tu Polaków. Gromadzicie się licznie wokół grobu Czcigodnego Sługi Bożego ze szczególnym sentymentem, jako córki i synowie tej samej ziemi, wyrastający w tej samej kulturze i duchowej tradycji. Życie i dzieło Jana Pawła II, wielkiego Polaka, może być dla was powodem do dumy. Trzeba jednak byście pamiętali, że jest to również wielkie wezwanie, abyście byli wiernymi świadkami tej wiary, nadziei i miłości, jakich on nieustannie nas uczył. Przez wstawiennictwo Jana Pawła II niech was zawsze umacnia Boże błogosławieństwo”.
W tym duchu wielkiej odpowiedzialności przygotujmy się na uroczystość wyniesienia na ołtarze naszego rodaka, żyjąc jego słowami wypowiedzianymi w Starym Sączu w 1999 roku: „Bracia i siostry, nie lękajcie się chcieć świętości! Nie lękajcie się być świętymi! Uczyńcie kończący się wiek i nowe tysiąclecie erą ludzi świętych!”. W liście apostolskim Novo millennio ineunte Jan Paweł II napisał, że „życie ludzi świętych najlepiej wyraża tajemnicę Kościoła” (n. 7), a powołanie do świętości jest podstawą programu duszpasterskiego dla całego Kościoła na nowe tysiąclecie (por. n. 30).
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.