Prezydent Bronisław Komorowski chce wziąć udział w uroczystościach rocznicowych w Smoleńsku, ale decyzję uzależnia głównie nie od stanu relacji polsko-rosyjskich, lecz od stanowiska rodzin ofiar katastrofy Tu-154M - powiedział w poniedziałek w Krakowie prezydencki minister Sławomir Nowak.
Kwestia uroczystości rocznicowych w Smoleńsku była jednym z tematów niedawnej rozmowy telefonicznej prezydenta Komorowskiego z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta RP.
Według Nowaka, obydwaj prezydenci "mówili o tym, aby nie tracić z pola widzenia ważnej kwestii - możliwości wspólnego upamiętnienia ofiar katastrofy w Smoleńsku w jej pierwszą rocznicę, 10 kwietnia 2011 roku".
Nowak dodał, że prezydent RP chciałby wziąć udział w uroczystościach rocznicowych 10 kwietnia w Smoleńsku, ale uzależnia to od woli rodzin ofiar katastrofy.
"Prezydent uzależnia swoją decyzję nie od sytuacji politycznej w relacjach polsko-rosyjskich, choć ta oczywiście będzie ważna, ale przede wszystkim od stanowiska rodzin ofiar katastrofy. W pierwszym rzędzie każdy z polityków powinien się nisko pokłonić tym rodzinom i uszanować ich stanowisko. Na pewno prezydent w tym duchu będzie podejmował swoją decyzję, wspólnie z małżonką. Chcieliby uczestniczyć w tych obchodach, ale to będzie podyktowane wyłącznie chęcią uszanowania woli rodzin ofiar katastrofy" - wyjaśnił Nowak.
Minister zaznaczył, że wiodącym tematem rozmowy obydwu prezydentów było przedstawienie polskiego stanowiska nt. raportu MAK. "Polski prezydent wsparł stanowisko polskiego rządu w tej kwestii. Zdecydowane, ale wyważone" - podkreślił. "W tych dniach powinniśmy stronić od zbędnych emocji, raczej () konsekwentnie zapowiadać rzeczowy, prawdziwy i pełny polski raport. I o tym mówił polski prezydent rosyjskiemu prezydentowi" - dodał Nowak.
Pytany, czy przygotowywana jest wizyta prezydenta Komorowskiego w Moskwie, Nowak odparł: "Z tego, co wiem, to nie był temat rozmów z prezydentem Miedwiediewem".
Dziennikarze pytali prezydenckiego ministra, czy Komorowski zgodzi się na zmianę programu obrad Rady Bezpieczeństwa Narodowego, w celu omówienia w tym gremium raportu MAK. Według Nowaka, porządek obrad jest ustalony i najbliższe posiedzenie RBN będzie poświęcone "planom ewentualnościowym" obrony Polski w ramach NATO. Prezydencki minister ocenił inicjatywę posłów opozycji w tej sprawie jako cenną i godną odnotowania. "Pan prezydent odnosi się z pełną życzliwością i nie wyklucza, że któreś z posiedzeń RBN mogłoby być poświęcone raportom. Chyba jednak powinniśmy najpierw ze spokojem poczekać na polskie stanowisko" - zastrzegł Nowak.
Minister zapewnił, że prezydent Komorowski prezentuje identyczne stanowisko jak polski rząd w sprawie dalszych rozmów z Rosjanami na temat raportu o katastrofie smoleńskiej. "Na tym etapie MAK zakończył swoją pracę. Teraz partnerem dla strony polskiej może być wyłącznie rosyjski rząd" - uznał Nowak.
"Ważne, żebyśmy również w takich trudnych momentach - kiedy na arenie międzynarodowej trzeba pokazać wspólne polskie stanowisko - mogli liczyć na zaangażowanie i wsparcie opozycji w tej kwestii, a chyba z tym jest coraz gorzej" - podsumował.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.