Prezydent chce być w Smoleńsku

Prezydent Bronisław Komorowski chce wziąć udział w uroczystościach rocznicowych w Smoleńsku, ale decyzję uzależnia głównie nie od stanu relacji polsko-rosyjskich, lecz od stanowiska rodzin ofiar katastrofy Tu-154M - powiedział w poniedziałek w Krakowie prezydencki minister Sławomir Nowak.

Kwestia uroczystości rocznicowych w Smoleńsku była jednym z tematów niedawnej rozmowy telefonicznej prezydenta Komorowskiego z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Według Nowaka, obydwaj prezydenci "mówili o tym, aby nie tracić z pola widzenia ważnej kwestii - możliwości wspólnego upamiętnienia ofiar katastrofy w Smoleńsku w jej pierwszą rocznicę, 10 kwietnia 2011 roku".

Nowak dodał, że prezydent RP chciałby wziąć udział w uroczystościach rocznicowych 10 kwietnia w Smoleńsku, ale uzależnia to od woli rodzin ofiar katastrofy.

"Prezydent uzależnia swoją decyzję nie od sytuacji politycznej w relacjach polsko-rosyjskich, choć ta oczywiście będzie ważna, ale przede wszystkim od stanowiska rodzin ofiar katastrofy. W pierwszym rzędzie każdy z polityków powinien się nisko pokłonić tym rodzinom i uszanować ich stanowisko. Na pewno prezydent w tym duchu będzie podejmował swoją decyzję, wspólnie z małżonką. Chcieliby uczestniczyć w tych obchodach, ale to będzie podyktowane wyłącznie chęcią uszanowania woli rodzin ofiar katastrofy" - wyjaśnił Nowak.

Minister zaznaczył, że wiodącym tematem rozmowy obydwu prezydentów było przedstawienie polskiego stanowiska nt. raportu MAK. "Polski prezydent wsparł stanowisko polskiego rządu w tej kwestii. Zdecydowane, ale wyważone" - podkreślił. "W tych dniach powinniśmy stronić od zbędnych emocji, raczej () konsekwentnie zapowiadać rzeczowy, prawdziwy i pełny polski raport. I o tym mówił polski prezydent rosyjskiemu prezydentowi" - dodał Nowak.

Pytany, czy przygotowywana jest wizyta prezydenta Komorowskiego w Moskwie, Nowak odparł: "Z tego, co wiem, to nie był temat rozmów z prezydentem Miedwiediewem".

Dziennikarze pytali prezydenckiego ministra, czy Komorowski zgodzi się na zmianę programu obrad Rady Bezpieczeństwa Narodowego, w celu omówienia w tym gremium raportu MAK. Według Nowaka, porządek obrad jest ustalony i najbliższe posiedzenie RBN będzie poświęcone "planom ewentualnościowym" obrony Polski w ramach NATO. Prezydencki minister ocenił inicjatywę posłów opozycji w tej sprawie jako cenną i godną odnotowania. "Pan prezydent odnosi się z pełną życzliwością i nie wyklucza, że któreś z posiedzeń RBN mogłoby być poświęcone raportom. Chyba jednak powinniśmy najpierw ze spokojem poczekać na polskie stanowisko" - zastrzegł Nowak.

Minister zapewnił, że prezydent Komorowski prezentuje identyczne stanowisko jak polski rząd w sprawie dalszych rozmów z Rosjanami na temat raportu o katastrofie smoleńskiej. "Na tym etapie MAK zakończył swoją pracę. Teraz partnerem dla strony polskiej może być wyłącznie rosyjski rząd" - uznał Nowak.

"Ważne, żebyśmy również w takich trudnych momentach - kiedy na arenie międzynarodowej trzeba pokazać wspólne polskie stanowisko - mogli liczyć na zaangażowanie i wsparcie opozycji w tej kwestii, a chyba z tym jest coraz gorzej" - podsumował.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
14°C Wtorek
wieczór
12°C Środa
noc
9°C Środa
rano
14°C Środa
dzień
wiecej »