Słowacki minister spraw zagranicznych, Mikuláš Dzurinda przekazał oficjalne zaproszenie dla Benedykta XVI do złożenia wizyty w jego kraju w 2012 lub 2013 roku. Zaproszenie wystosował prezydent Słowacji, Ivan Gašparovič. Okazją do wizyty papieża mają być uroczystości związane z 1 150 rocznicą przybycia na tereny obecnej Slowacji apostołów Słowian: świętych Cyryla i Metodego.
Dokładny pielgrzymki Benedykta XVI ma zostać ustalony w najbliższych miesiącach. Jak podkreślił Dzurinda, „wszystko leży w rękach papieża i jego współpracowników“.
Już w ubiegłym roku Benedykta XVI zaprosiła Konferencja Biskupów Słowacji, proponując termin od 3 do 5 lipca 2012 roku; 5 lipca w Słowacji obchodzone jest święto Cyryla i Metodego.
Wśród czterech miejsc, które miałby odwiedzić papież, rzecznik słowackiego episkopatu Jozef Kováčik wymienił „Bratysławę jako stolicę kraju, Żlinę jako siedzibę diecezji, której nie odwiedził jeszcze żaden papież, Preszów jako centrum Kościoła grecko-katolickiego i oczywiście Nitrę, gdzie miałyby się odbyć centralne uroczystości”.
Dzurinda powiedział w słowackim „Radio Viva”, że rozpoczynające się w przyszłym roku uroczystości jubileuszowe stanowią doskonałą okazję, „aby oficjalnie po raz pierwszy na Słowacji powitać Ojca Świętego”. Zapewnił, że rząd dołoży wszelkich wysiłków, aby papież „również zareagował pozytywnie na to zaproszenie”.
Przekazanie zaproszenia nastąpiło podczas dzisięciominutowej rozmowy po audiencji generalnej w ubiegłym tygodniu. W Watykanie min. Dzurina spotkał się także z szefem watykańskiej dyplomacji, abp. Dominique Mambertim. Podsumowali oni dotychczasową realizację tzw. umowy zasadniczej między Stolicą Apostolską a Republiką Słowacji oraz aktualny stan stosunków watykańsko-słowackich.
Rodzeni bracia Cyryl (827-869) i Metody (815-885) pochodzili z greckich Salonik. Około 863 r. udali się do ówczesnego Księstwa Wielkomorawskiego, zamieszkiwanego przez wiele ludów słowiańskich Europy Środkowej, gdzie rozpoczęli swoją misję ewangelizacyjną.
Cyryl był twórcą najstarszego pisma staro-cerkiewno-słowiańskiego: głagolicy oraz autorem przekładu na ten język Pisma Świętego. Metody, jako arcybiskup Moraw, wprowadził za zgodą Rzymu język słowiański do liturgii.
W 1980 r. Jan Paweł II ogłosił świętych Cyryla i Metodego, obok św. Benedykta, współpatronami Europy. Pięć lat później zaś, z okazji 1100. rocznicy śmierci Metodego, wydał encyklikę „Slavorum Apostoli”, w której ukazał znaczenie obu braci dla kultury i ekumenizmu.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.