Afganistan: Co najmniej 32 dziennikarzy aresztowanych od przejęcia władzy przez talibów

Co najmniej 32 dziennikarzy zostało aresztowanych w Afganistanie, odkąd w połowie sierpnia władzę w tym kraju przejęli talibowie - informuje organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch (HRW). Jak dodaje, za pomocą nieprecyzyjnych przepisów talibskie władze dążą do stłumienia wszelkiej krytyki i sprzeciwu.

Afgańskie ministerstwo informacji i kultury wydało rozporządzenie, którego "obszerne i ogólnikowe" zapisy mają w praktyce zakazać wszelkiej krytyki działania władz - podkreśla HRW.

"Mimo że talibowie zobowiązali się, że będą zezwalać na działanie dziennikarzom respektującym wartości islamu, nowe przepisy prawa duszą media" - oceniła szefowa sekcji HRW ds. Azji Patricia Gossman. "Obecne regulacje są tak radykalne, że dziennikarze ze strachu przed więzieniem sięgają po autocenzurę" - dodała.

Nowe prawo zakazuje publikacji materiałów, które "są w sprzeczności z islamem", "obrażają narodowych bohaterów" lub "zniekształcają obraz (rzeczywistości)". Dziennikarze są zobowiązani do relacjonowania "w sposób wyważony". Zabrania im się poruszać tematy, które "nie zostały potwierdzone przez urzędników" i takie, które "mogą mieć negatywny wpływ na postawy społeczne".

Zobacz też: Koniec XXI wieku

Służby specjalne Afganistanu wzywają pracowników mediów i nakazują im zaprzestanie "działań propagandowych", jakich dopatrzono się w materiałach prasowych.

"Nie mamy już wolnych mediów w Afganistanie. Straciliśmy przestrzeń dla wolnych mediów wraz z przejęciem władzy w kraju przez talibów" - stwierdziła redaktor portalu internetowego dla kobiet.

"Zagraniczne rządy powinny wysłać sygnał, że sposób traktowania mediów przez talibów pozostanie głównym problemem przyszłych stosunków" - podsumowała sytuację Gossman.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Wtorek
dzień
1°C Wtorek
wieczór
2°C Środa
noc
2°C Środa
rano
wiecej »