19 lutego 2011 r. o godzinie 11.00 w sopockim kościele ewangelicko – augsburskim p.w. Zbawiciela odbędzie uroczysta konsekracja i wprowadzenie w urzędowanie biskupie nowowybranego przez Synod Diecezjalny Biskupa Elekta ks. prof. dr hab. Marcina HINTZA, dotychczasowego proboszcza w Częstochowie, a obecnie proboszcza w Sopocie.
Konsekracji i przekazania sukcesji apostolskiej dokonają: Zwierzchnik Kościoła w Polsce NPW Ks. Biskup Jerzy Samiec z Warszawy wraz ze swoim zastępcą NPW Ks. Biskupem Tadeuszem Szurmanem z Katowic, NPW Ks. Biskupem Karlo Kalialli Biskupem Turku (Åbo) w Finlandii oraz w asyście krajowych i zagranicznych biskupów.
W ramach uroczystego nabożeństwa konsekracyjnego odbędzie się także pożegnanie dotychczasowego Biskupa Diecezjalnego NPW Ks. Biskupa Michała Warczyńskiego (66), który ten urząd sprawował przez ostatnich 19 lat (konsekrowany w dniu 7 marca 1992 r. w Sopocie przez ks. biskupa Jana Szarka, ks. biskupa Kalevi Toiviainen - biskupa diecezji Mikkeli w Finlandii (konsekrowany 1978) i ks. biskupa Pawła Anweilera – biskupa Diecezji Cieszyńskiej).
Współkonsekrator ks. biskupa prof. dr. hab. Marcina Hintza, fiński biskup, ks. biskup Karlo Kalialli był konsekrowany w tegoroczne Święto Epifanii w archikatedrze w Turku (Åbo), w najstarszej siedzibie fińskich arcybiskupów i prymasów (1215 r.) przez Prymasa Finlandii - Arcybiskupa Turku ks. Kari Mäkinen. Współkonsekratorami byli: diecezjalni biskupi Finlandii, anglikański biskup David Hamid, biskupi: Arri Kugappi z Rosyjskiego Kościoła Luterańskiego Ingri, arcybiskup Estońskiego Kościoła Luterańskiego Anders Poeder a także luterański Biskup z El Salvadoru Medardo E.Gomes Soto.
Kościół Finlandii wraz z innymi Kościołami luterańskimi Skandynawii i Kościołami nadbałtyckimi (Kościół Łotewski ma status obserwatora) wraz z Kościołem Anglikańskim podpisali tzw. „Deklarację z Porvoo”, na mocy której anglikanie i luteranie są w jedności urzędu Kościoła (sukcesja apostolska) oraz we wspólnocie Stołu Pańskiego i ambony.
Kościół Rzymsko-Katolicki zgodnie w wypowiedzią papieża Leona XIII w bulli z roku 1896: „Apostolicae cure" o święceniach anglikańskich pisze: "...oświadczamy i ogłaszamy, że święcenia udzielane w obrządku anglikańskim stały się całkowicie nieważne i nie posiadają żadnego znaczenia". Podobnie wypowiedział się o święceniach luterańskich.
Natomiast Kościół Starokatolicki Utrechtu, który jest w komunii z Kościołem Anglikańskim i którego ważności święceń nie kwestionuje Rzym, wypowiedział się w piśmie z dnia 2.06.1925 r. skierowanym do anglikańskiego Arcybiskupa Canterbury, że Kościół holenderski po długich badaniach i poważnych studiach doszedł do przekonania, że w Kościele Anglikańskim nie została przerwana sukcesja apostolska, a także formularz święceń biskupich Edwarda VI musi być uznany za ważny". Stąd Kościól Starokatolicki Utrechtu jest reprezentowany przy święceniach anglikańskich i odwrotnie, a Kościół Anglikański jest w jedności z luteranami skandynawskimi i nadbałtyckimi, a poprzez nich z luteranami polskimi i luteranami innych Krajów, których Kościoły formalnie jeszcze nie podpisały deklaracji z Poorvo.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.