Trzy tony stypendiów

Ponad 2 miliardy starych złotych waży niemal 3,5 tony. Tyle monet i banknotów sprzed denominacji o wartości blisko ćwierć miliona nowych złotych zebrał Narodowy Bank Polski i Caritas Polska w ramach akcji „Wymieńmy się”

Prawie trzysta dzieci
z ubogich rodzin w całej Polsce dzięki tej kwocie otrzyma pomoc w ramach Programu Skrzydła.

Przeprowadzona pod koniec 2010 roku akcja „Wymieńmy się”, pozwoliła wesprzeć ubogie dzieci oraz pozyskać dla Programu Skrzydła dwunastu nowych fundatorów.

- Tysiące osób w całej Polsce włączyło się do akcji i przekazało stare pieniądze na pomoc dzieciom w ramach Programu Skrzydła. W całym kraju zebrano równowartość prawie ćwierć miliona złotych, co pozwala na objęcie pomocą prawie trzystu dzieci. Setki pracowników
i woluntariuszy zaangażowanych było w segregowanie i liczenia banknotów, które wpływały do Caritas w całej Polsce. Chciałbym podziękować im wszystkim, ale zwłaszcza darczyńcom ¬¬- powiedział ks. dr Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

W skarbonkach wystawionych w oddziałach okręgowych NBP – oprócz pieniędzy sprzed denominacji – znalazły się również waluty innych krajów oraz okazy kolekcjonerskie. W maju 2011 r. Caritas Polska przeprowadzi internetową aukcję, na której zostaną wystawione monety oraz banknoty, jakie wpłynęły do Caritas i nie zostały wymienione. Całkowity dochód z aukcji zostanie również przekazany na Program Skrzydła i zapewni wsparcie finansowe dla kolejnych dzieci.

- Dzięki zebranym pieniądzom wiele dziecięcych marzeń zostanie zrealizowanych. To piękne zakończenie ostatniego rozdziału denominacji w Polsce. Chciałbym podziękować setkom pracowników NBP, którzy tygodniami liczyli zebrane monety i banknoty. Szczególne podziękowania należą się również mediom, które szeroko zaangażowały się w akcje „Wymieńmy się” – powiedział Marcin Kaszuba, dyrektor departamentu komunikacji i promocji Narodowego Banku Polskiego.

Skrzydła to program długoterminowej pomocy skierowany do dzieci - uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy z powodu złej sytuacji materialnej w rodzinie wymagają pomocy w formie dożywiania, zakupu wyprawek szkolnych oraz dofinansowania do wycieczek. Program proponuje objęcie opieki finansowej nad dzieckiem przez firmy i osoby prywatne, które poprzez deklaracje zobowiążą się do wsparcia finansowego ucznia przez okres przynajmniej jednego semestru szkolnego. Obecnie Caritas w Polsce obejmuje opieką 3204 dzieci.

CARITAS W POLSCE ORAZ NARODOWY BANK POLSKI SKŁADAJĄ SERDECZNE PODZIĘKOWANIA
ZA WŁĄCZENIE SIĘ WE WSPÓLNĄ AKCJĘ.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
15°C Środa
dzień
16°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
9°C Czwartek
rano
wiecej »