"Poloneza As-dur mamy w genach"

Znakomite były interpretacje walca i poloneza podczas II etapu przesłuchań konkursu - oceniła Dorota Szwarcman, krytyk muzyczna i publicystka tuż po ogłoszeniu we wtorek wieczorem komunikatu jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

"Już wiemy kto się znalazł w III etapie Konkursu. I znowu mamy o trzy osoby więcej niż to przewiduje regulamin. A dzieje się tak dlatego, że poziom Konkursu jest bardzo wysoki i w efekcie jest to trochę loteria: kto przechodzi dalej, a kto zostaje" - powiedziała PAP Dorota Szwarcman.

"Żal mi kilku pianistów, smutno, że odpadli Koreańczyk Hyounglok Choi, Chińczyk Yuchong Wu i Amerykanin Peter Van Ostrand" - dodała.

Jak zaznaczyła, z jej faworytów do III etapu zakwalifikowało się 16 osób. "Cieszę się też, że dalej przeszła część polskich pianistów. Mamy zatem swoją reprezentację".

Podczas II etapu pianiści mogli pokazać się w sposób bardziej wszechstronny niż w etapie poprzednim. Ważne były taneczne części programu: walce i polonezy. "Kiedy pianista kończył występ polonezem publiczność zawsze reagowała entuzjastycznie. Jak widać, Polonez As-dur Polacy mają chyba w genach" - powiedziała krytyk muzyczna.

"W III etapie czekamy na sonaty, które obowiązują w programie tej części Konkursu - mówiła Szwarcman. - To dopiero będzie egzamin z wykonania dużej, wieloskładnikowej formy" - podkreśliła.

Szwarcman zwróciła uwagę na Sonatę h-moll. Składa się ona z czterech części, które "są naznaczone odmiennym charakterem; część pierwsza i ostatnia - są zbliżone do ballady, druga - to scherzo, a część trzecia charakterem przypomina nokturn. Sonata to poważne wyzwanie nawet dla tych wybitnych pianistów" - podkreśliła.

Specjalnymi umiejętnościami - według krytyk - pianiści będą się też mogli wykazać wykonując obowiązkowe w programie III etapu słynne miniatury taneczne - mazurki.

Decyzją Jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń do III etapu zakwalifikowało się 23 pianistów z 11 krajów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
13°C Środa
rano
17°C Środa
dzień
18°C Środa
wieczór
15°C Czwartek
noc
wiecej »