Polska ws. Ahmeda Zakajewa postępuje w sposób przemyślany - tak premier Donald Tusk skomentował odmowę polskich władz wydania wizy b. szefowi emigracyjnego rządu Czeczenii. Podkreślił, że Polska nie powinna być wykorzystywana ani przez Zakajewa, ani przez Rosję.
"Strona polska postępuje w sposób przemyślany, jak sądzę bardzo konsekwentny i samodzielny, autonomiczny. Zadaniem polskiej strony jest, aby Polska nie była wykorzystywana ani przez Rosję, wtedy kiedy ma swoje powody - uzasadnione czy nie - ścigania Zakajewa, ani przez Zakajewa, wtedy kiedy chętnie korzysta z Polski jako miejsca, gdzie można zademonstrować swój punkt widzenia" - powiedział we wtorek Tusk na konferencji prasowej.
"Dlatego będziemy pilnowali tej sprawy w taki sposób, aby Polska nie poniosła szwanku w tej kwestii" - dodał.
Rzeczniczka Urzędu ds. Cudzoziemców Ewa Piechota, pytana przez PAP o Zakajewa, podkreśliła, że 21 stycznia br. do Urzędu wpłynął wniosek konsula RP w Londynie o przekazanie opinii, czy wobec niego "zachodzą okoliczności odmowy wydania wizy". Jak zaznaczyła, procedura ta "jest obecnie w toku".
Według Piechoty, w tej sprawie trwa także procedura dotycząca wymogu otrzymania zgody centralnych organów wizowych innych państw obszaru Schengen. Jak dodała, szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców do 31 stycznia poinformuje konsula w Londynie o rezultatach powyższych procedur.
"Urząd do Spraw Cudzoziemców nie posiada informacji na temat problemów związanych z wydaniem wizy Panu Zakajewowi, ani w szczególności decyzji podjętych przez konsula RP w Wielkiej Brytanii" - podkreśliła Piechota.
Rosja ściga Zakajewa pod zarzutem terroryzmu. 23 grudnia ub.r. Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył postępowanie o ekstradycję Zakajewa do Rosji z uwagi na formalną przyczynę, iż nie było go w Polsce. W czwartek Sąd Apelacyjny w Warszawie ma zbadać odwołanie obrońcy Zakajewa od tej decyzji.
Obrońca Zakajewa Radosław Baszuk poinformował we wtorek PAP, że polskie władze odmówiły udzielenia wizy Zakajewowi. "Wstyd mi za państwo polskie, bo myślę, że jest to seria uników naszych władz, które zmierzają do tego, aby nie wydano merytorycznej decyzji o niedopuszczalności ekstradycji Zakajewa do Rosji" - powiedział PAP Baszuk.
Rosyjska prokuratura stawia Zakajewowi dziewięć zarzutów za czyny, które miał popełnić w "bandach zbrojnych" w Czeczenii w latach 1991-2000, m.in.: zabójstwa, próby oderwania części terytorium i działalność w zbrojnym gangu. Są to te same zarzuty, których nie uznały w 2002 r. sądy w Kopenhadze i Londynie, odmawiając wtedy wydania Zakajewa Rosji.
Zakajew został zatrzymany 17 września ub.r. przez policję w Warszawie. Prokuratura Okręgowa wystąpiła wtedy do sądu o aresztowanie go na czas procesu ekstradycyjnego, co uzasadniła wagą rosyjskich zarzutów. Jeszcze tego samego dnia Sąd Okręgowy w Warszawie odmówił aresztu, powołując się m.in. na fakt, że Zakajew dostał azyl w Wlk. Brytanii. Po zwolnieniu Zakajew wyjechał do tego kraju. Jego adwokat złożył pismo w prokuraturze, że stawi się on na każde wezwanie.
Prokuratura odwołała się od decyzji sądu o niearesztowaniu, bo - jej zdaniem - status uchodźcy nie chroni przed ewentualną ekstradycją. W październiku ub.r. Sąd Apelacyjny w Warszawie umorzył sprawę aresztu z powodów formalnych. Zarazem SA uznał, że SO niesłusznie przyjął, iż azyl polityczny Zakajewa oznacza zakaz ekstradycji, bo przyznanie komuś azylu przez inne państwo UE nie ma mocy wiążącej w Polsce. Według SA, azyl w innym państwie UE nie jest "samoistną przeszkodą dla czyjejś ekstradycji".
W listopadzie ub.r. prokuratura okręgowa wysłała sądowi wniosek strony rosyjskiej o ekstradycję Zakajewa, wraz z własnym stanowiskiem, w którym wnosiła o wydanie postanowienia o dopuszczalności ekstradycji. Jeśli sądy prawomocnie nie zgodzą się na ekstradycję, ta decyzja będzie ostateczna; jeśli zaś się zgodzą, ostateczną decyzję podejmie minister sprawiedliwości.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.