Dzień Islamu

O przezwyciężanie przemocy między wyznawcami różnych religii, pokój na świecie i zgodne współdziałanie wiernych obu religii modlić się będą dziś katolicy i muzułmanie z okazji XI Dnia Islamu w Polsce. Modlitwie towarzyszyć będzie czytanie Pisma Świętego i Koranu. Główne obchody odbędą się w Warszawie.

„Obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce to zupełnie nowa rzeczywistość w relacjach chrześcijańsko-muzułmańskich nie tylko w Polsce, ale również na świecie” – mówi bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, działającego w ramach Episkopatu.

Pokojowe współistnienie na ziemiach polskich katolików i Tatarów muzułmańskich ma wielowiekową tradycję. Przykładem dialogu między chrześcijaństwem a islamem w Polsce jest świadectwo Jana Jakuba Szegidewicza o św. Maksymilianie Marii Kolbem. Muzułmanin był głównym świadkiem w procesie beatyfikacyjnym franciszkanina.

W tym roku Dzień Islamu katolicy w Polsce będą obchodzić po raz jedenasty. Punktem centralnym obchodów jest modlitwa w intencji przezwyciężania przemocy między wyznawcami różnych religii, pokoju na świecie oraz o pokojowe współdziałanie wiernych obu religii.

Do części stałych obchodów należą także: przesłanie nawiązujące do tematu Dnia Islamu, czytanie fragmentów ksiąg świętych: Pisma Świętego i Koranu, Dua – czyli muzułmańska modlitwa spontaniczna), modlitwa powszechna zakończona „Ojcze nasz” i przekazanie znaku pokoju. Spotkanie chrześcijan i muzułmanów kończy agapa, czyli okazja do wspólnych rozmów przy muzyce Orientu.

Tegoroczny Dzień Islamu nawiązuje do przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na koniec miesiąca Ramadan w 2010 roku. W tekście „Chrześcijanie i muzułmanie: razem, by przezwyciężyć przemoc między wyznawcami różnych religii”, czytamy, że wśród przyczyn przemocy między wyznającymi różną wiarę wskazać można manipulowanie religią w celach politycznych czy dyskryminację ze względów religijnych.

Dokument wskazuje też drogę do pokoju – to „uznanie tego, co jest nam wspólne, i respektowanie różnic, opierając na tym kulturę dialogu”, a także „znaczenie wychowywania do szacunku, dialogu i braterstwa na różnych obszarach edukacji: w domu, w szkole, w kościołach i meczetach”.

Centralne obchody Dnia Islamu odbędą się w Warszawie. Miejscem spotkania będzie dawny budynek kurii warszawsko-praskiej znajdujący się przy ul. Floriańskiej 3. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.

Jak podkreśla bp Romuald Kamiński, Polska może być wzorem dla Europy w zakresie prowadzenia działalności dialogu międzyreligijnego. W Konferencji Episkopatu Polski działa Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi (w ramach Rady ds. Dialogu Religijnego). Pierwszym przewodniczącym zespołu był bp Tadeusz Pikus, od 2006 r. pracami gremium kieruje bp Romuald Kamiński z Ełku.

Główną organizacją prowadzącą działalność dialogiczną jest Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. Zasiadają w niej katolicy i muzułmanie, którzy pragną ukazywać elementy wspólne obu wielkich religii monoteistycznych. Ponadto funkcjonuje prowadzone przez księży werbistów Centrum Dialogu Kultur i Religii w Pieniężnie i Centrum Dialogu Międzykulturowego UKSW, prowadzone przez pracowników naukowo-dydaktycznych Sekcji Misjologii Wydziału Teologicznego.

Pierwsze działania na rzecz dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Polsce podjął bp Władysław Miziołek. W połowie lat 80. przyjął on Wielkiego Muftiego Libanu, a w 1994 roku przewodniczył Mszy św. w kościele św. Aleksandra w Warszawie, w której uczestniczyli katolicy i muzułmanie. Było to pierwsze nieformalne przedsięwzięcie, mające na celu zbliżenie wyznawców dwóch religii monoteistycznych. Inicjatorem tej Mszy św. w intencji pokoju była Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości.

Od 1997 roku na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan z inicjatywy Fundacji prowadzone były modlitwy w intencji pokoju i współpracy z muzułmanami. W 2000 roku Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła dzień modlitw poświęcony islamowi.

Pierwszy Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce odbył się 26 stycznia 2001 roku. w kościele św. Marcina w Warszawie. W latach 2002-2006 centralne nabożeństwa Dnia Islamu miały miejsce w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, później odbywały się w Domu Pielgrzyma „Amicus” na warszawskim Żoliborzu, a od 2009 roku – w budynku domu parafialnego katedry warszawsko-praskiej.

W Polsce funkcjonują dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych. Muzułmański Związek Religijny w RP – uznany oficjalnie w 1925 roku – liczy obecnie ok. 6 tys. członków i zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich.

Zarejestrowana w 2004 roku Liga Muzułmańska w RP zrzesza muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, a także osoby przyjmujące islam za swoją religię. Według szacunków liczy ok. 25 tysięcy członków. Pozostałe organizacje są marginalne, zrzeszają od kilkudziesięciu do trzystu osób w kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Piątek
dzień
8°C Piątek
wieczór
5°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
wiecej »