Od 21 do 25 lutego w Kielcach będą się odbywały V Mistrzostwa Europy Księży w Halowej Piłce Nożnej, z udziałem kilkunastu drużyn. Poza codziennym rozgrywkami goście będą odwiedzać m.in. pobliskie sanktuaria.
Do Kielc przyjadą drużyny piłkarskie księży z: Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Słowacji, Ukrainy, Bośni i Hercegowiny, Białorusi, Słowenii, Węgier, Polski.
„Organizujemy mistrzostwa właśnie w Kielcach, ponieważ biskup pomocniczy diecezji Marian Florczyk to Delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców. Bardzo duży wkład w organizację ma ks. Krzysztof Banasik, diecezjalny duszpasterz sportowców i jednocześnie kapelan Korony Kielce oraz Vive Targi Kielce” – wyjaśnia KAI ks. Marek Łosak, selekcjoner polskiej drużyny.
Dodaje, że bp Kazimierz Ryczan oraz władze lokalne w Kielcach od początku popierały ideę organizacji imprezy w stolicy regionu świętokrzyskiego. Ponadto w reprezentacji gra obecnie trzech księży z diecezji kieleckiej: ks. Edward Giemza (Kielce), ks. Grzegorz Olejarczyk (Miechów) oraz ks. Marek Łosak (Bodzentyn).
Patronat nad imprezą objął prezes PZPN Grzegorz Lato, który obiecał wziąć udział w otwarciu lub zakończeniu imprezy.
Reprezentacja Polski jest uważana za faworytów. „W czterech poprzednich mistrzostwach zdobywaliśmy medale. W Austrii i Chorwacji srebrny, w Bośni i Hercegowinie złoty, a w Portugalii obroniliśmy tytuł mistrzowski po zaciętym finale" – przypomina ks. Łosak.
Zapowiada, że w drużynie Węgrów zagra biskup Laszlo Kiss-Rigo, a ze Słowakami jako osoba towarzysząca przyjedzie biskup Koszyc – Milan Chautur. Natomiast w ekipie austriackiej będzie występował ks. Damian Prus z diecezji kieleckiej, który aktualnie pracuje w Wiedniu.
Mistrzostwa Europy Księży w Halowej Piłce Nożnej są organizowane od 2005 r. Pierwsze odbyły się w Austrii.
Stosunki między państwami koreańskimi obecnie oceniane są jako najgorsze od dziesięcioleci.
Abp Jędraszewski podczas misterium pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
"Wspólna wędrówka i towarzyszące jej refleksje to dla wielickiej załogi ważny wielkopostny zwyczaj".
Poza liturgią Męki Pańskiej celebrowane jest także nabożeństwo drogi krzyżowe
Wśród rannych są cztery dziewczynki w wieku trzech, czterech, 14 i 16 lat oraz 17-letni chłopiec.
W wielu miejscach potrzebujący otrzymają też świąteczne paczki.