Europa wobec prześladowań chrześcijan

Dyplomaci 27 państw członkowskich UE porozumieli się w sprawie tekstu apelu w sprawie poszanowania mniejszości religijnych. Natomiast Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy ogłosiło raport nt. przemocy wobec chrześcijan. „Zniknięcie wspólnot chrześcijańskich z Bliskiego i Środkowego Wschodu byłoby katastrofą, także dla islamu, gdyż oznaczałoby zwycięstwo fundamentalizmu” – głosi Raport.

Według agencji AFP apel dyplomatów UE jest on „dość ogólny” i nie wymienia ani Iraku, ani Egiptu, gdzie w ostatnich miesiącach doszło do krwawych zamachów na świątynie chrześcijańskie.

Wypracowany projekt oświadczenia nt. „nietolerancji, dyskryminacji i przemocy opartej na religii lub wierzeniach” zawiera jedynie „stanowcze potępienie” niedawnych aktów przemocy i terroryzmu w miejscach kultu i pielgrzymek. Podkreśla, że żaden rejon świata nie jest wolny od „plagi nietolerancji religijnej”.

Tekst może jeszcze ulec zmianie, gdyż muszą go zatwierdzić ministrowie spraw zagranicznych państw UE, którzy spotkają się 31 stycznia w Brukseli.

Natomiast raport Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wskazuje na konieczność zwalczania fundamentalizmu religijnego i manipulacji religią z powodów politycznych. Oba te zjawiska „znajdują się często u źródeł terroryzmu”. Parlamentarzyści z 47 krajów Europy uznali, że współistnienie wspólnot religijnych jest znakiem pluralizmu i świadectwem istnienia „środowiska sprzyjającego rozwojowi demokracji i praw człowieka”. Wyrazili jednocześnie ubolewanie, że niektóre państwa muzułmańskie Bliskiego i Środkowego Wschodu „wciąż nie dają dobrych sygnałów” w kwestii poszanowania innych wspólnot religijnych.

Raport, którego redaktorem jest chrześcijańsko-demokratyczny parlamentarzysta z Włoch, Luca Volontè stwierdza, że „nietolerancja i przemoc w stosunku do chrześcijan jest argumentem siłowym”, a „chrześcijanie stanowią 75 proc. ofiar przemocy religijnej na świecie”.

Zgromadzenie Parlamentarne stanowczo potępiło masakrę w katedrze katolickiej obrządku syryjskiego w Bagdadzie i samobójczy zamach w kościele koptyjskim w Aleksandrii. Wezwało władze Iraku i Egiptu do osądzenia ich sprawców.

Zwróciło się także do władz Turcji o wyjaśnienie okoliczności związanych z przeszkadzaniem w obchodach Bożego Narodzenia w wioskach Rizokarpaso i Ayia Triada w północnej części Cypru.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »