Apel do egipskich władz

Prezydent USA Barack Obama wezwał w piątek egipskiego prezydenta Hosni Mubaraka do podjęcia konkretnych kroków na rzecz demokratyzacji i poprawy sytuacji gospodarczej Egiptu.

Obama, który wcześniej przeprowadził 30-minutową rozmowę telefoniczną z Mubarakiem, przestrzegł władze egipskie przed stosowaniem siły w przypadkach pokojowych demonstracji.

Amerykański prezydent wyraził przekonanie, że obecna sytuacja w Egipcie powinna stać się "okazją do reform" i zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą nadal występować na rzecz praw narodu egipskiego.

Obama wypowiedział wkrótce po telewizyjnym wystąpieniu Mubaraka, w którym zapowiedział on dymisję rządu i powołanie nowego gabinetu w sobotę. Zadeklarował też niesprecyzowane bliżej reformy polityczne, gospodarcze i społeczne.

Z kolei Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek zaapelował w piątek do władz egipskich o powstrzymanie się od nieuzasadnionego używania siły i przestrzeganie podstawowych praw i wolności obywateli. 

Podkreślił w opublikowanym oświadczeniu, że "siła nie jest odpowiedzią na uzasadnione niepokoje i demokratyczne aspiracje narodu egipskiego". Dodał, że w demokratycznym państwie prawa "obywatele mogą swobodnie przemieszczać się, rozmawiać i komunikować z resztą świata".

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego dodał, że "usługi internetowe i linie telefoniczne muszą być dostępne dla wszystkich". "Wzywam Egipt, jako państwo partnerskie UE, aby w pełni respektował podstawowe prawa i wolności obywateli" - głosi oświadczenie.

Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton wezwała do niezwłocznego zwolnienia wszystkich aresztowanych  i do wyjścia naprzeciw żądaniom demokratyzacji.  Zaapelowała do władz egipskich o niezwłoczne i bezwarunkowe zwolnienie wszystkich aresztowanych uczestników pokojowych demonstracji. Zwróciła uwagę na konieczność "wyjścia naprzeciw słusznym żądaniom ludności domagającej się demokratyzacji oraz reform społeczno gospodarczych". Zaapelowała też do wszystkich stron o powściągliwość i spokój.

Podczas trwających od wtorku w Egipcie gwałtownych demonstracji antyrządowych kilkadziesiąt osób poniosło śmierć a ponad 1000 zostało rannych.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
14°C Wtorek
wieczór
12°C Środa
noc
9°C Środa
rano
14°C Środa
dzień
wiecej »