Rosyjska prokuratura generalna zwróciła się do Sądu Najwyższego o likwidację Stowarzyszenia Memoriał - zasłużonej organizacji zajmującej się badaniem represji politycznych i obroną praw człowieka. Sąd Najwyższy ma rozpatrzeć pozew 25 listopada.
O pozwie poinformował w czwartek sam Memoriał, relacjonując, że prokuratura twierdzi w pozwie, iż organizacja narusza przepisy o tzw. organizacjach pozarządowych-zagranicznych agentach.
Później prokuratura oświadczyła, że Memoriał dopuszcza się "naruszania konstytucji Federacji Rosyjskiej", a także innych aktów prawnych. Wyjaśniła także, że pozew o likwidację złożyła 8 listopada br.
W komunikacie na swojej stronie internetowej Memoriał zapewnił, że nie ma żadnych podstaw prawnych do jego likwidacji. "Jest to decyzja polityczna o zniszczeniu Stowarzyszenia Memoriał" - oceniła organizacja.
Wchodzące w skład Memoriału Centrum obrony praw człowieka zostało w 2014 roku uznane przez władze za organizację "pełniącą funkcje zagranicznego agenta". Stowarzyszenie Memoriał badające "białe plamy" w historii najnowszej i historię represji w ZSRR - w tym dokonanych na Polakach - uznane zostało za "zagranicznego agenta" w 2016 roku.
Memoriał - którego pełna nazwa brzmi: Międzynarodowe stowarzyszenie historyczno-oświatowe, charytatywne i obrony praw człowieka "Memoriał" - powstał w latach 80. XX wieku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Również teraz tworzą go niezależne struktury, z których 10 działa poza granicami Rosji.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.