Papież do komisji biskupich ds. sprawiedliwości i pokoju.
Papież Franciszek skierował przesłanie do uczestników spotkania komisji episkopatów ds. sprawiedliwości i pokoju z całego świata. Podczas wideokonferencji biskupi zastanawiają się nad wyzwaniami, jakie stawia przed nimi popandemiczny świat oraz analizują priorytety swoich komisji w świetle encyklik Laudato si’ i Fratelli Tutti. Spotkanie, zorganizowane przez watykańską Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, ma na celu ożywienie współpracy między komisjami a dykasterią.
Ojciec Święty zaznacza, że integralny rozwój człowieka, a więc także sprawiedliwość i pokój, można budować we wszystkich częściach świata wyłącznie dzięki braterstwu i przyjaźni społecznej oraz trosce o wspólny dom. „To drogi wywodzące się z Ewangelii, ale możemy nimi podążać z ludźmi wszystkich religii oraz z tymi, którzy nie wyznają żadnej” – napisał Franciszek.
Przyznał, że sytuację znacznie utrudniła pandemia i kryzys przez nią spowodowany. Ujawnił on słabości systemów gospodarczych i politycznych. W związku z tym Ojciec Święty zachęcił do zajęcia się problemami we współpracy nie tylko z instytucjami kościelnymi, ale i organizacjami świeckimi, regionalnymi i międzynarodowymi, zaangażowanymi w promowanie sprawiedliwości i pokoju.
Franciszek zaznaczył, że głównym zadaniem komisji jest upowszechnianie nauki społecznej Kościoła, aktywna praca na rzecz ochrony godności osoby ludzkiej i jej praw, z uwzględnieniem preferencyjnej opcji na rzecz ubogich. „W ten sposób przyczyniają się one do wzrostu sprawiedliwości społecznej, ekonomicznej i ekologicznej oraz do budowania pokoju” – napisał Papież.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.