Poniedziałek 31.01.2011. Unia Afrykańska podała skład panelu mającego zająć się sprawą kryzysu na WKS. W skład panelu wchodzą prezydenci Mauretanii, Burkina Faso, Republiki Południowej Afryki, Czadu oraz Tanzanii.
Prezydenci udadzą się w najbliższym czasie na WKS, aby podjąć na nowo analizę sytuacji oraz przygotować strategię mającą na celu zakończenie powyborczej „walki” o fotel prezydencki między Laurentem Gbagbo a Alassanem Ouattarą.
Dawna rebelia, a obecnie Nowe Siły pro Ouattara odrzucają propozycję Unii Afrykańskiej dotyczącą utworzenia panelu pięciu prezydentów państw afrykańskich. Nowe Siły zaapelowały do wprowadzenia w życie propozycji Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (m.in. możliwość interwencji wojskowej), w celu jak najszybszego przywrócenia demokracji na WKS.
Obóz pro Gbagbo poparł utworzenie panelu jako pokojowego środka rozwiązania kryzysu w kraju: „samo założenie jest bardzo dobre. Sytuacja będzie teraz zależała od strategii” – powiedział rzecznik prasowy rządu pro Gbagbo.
Misja ONZ na WKS ujawniła kolejną serię ataków na konwoje wojsk Narodów Zjednoczonych, mających miejsce w ubiegłym tygodniu. Konwój misji pokojowej został zatrzymany przez ludność cywilną 26 stycznia br na obrzeżach miasta. Wojska ONZ zostały zmuszone do użycia gazu łzawiącego w celu wyzwolenia się z blokady. Rzecznik prasowy ONZ na WKS zdementował także informację, podaną przez telewizje państwową, dotyczącą granatniego ataku wobec żandarmerii państwowej, która owego dnia przybyła z pomocą „uwięzionemu” konwojowi: „tego typu granaty nie wchodzą w skład wyposażenia wojsk ONZ na WKS” – oświadczył rzecznik prasowy misji.
Ponad 32.000 uchodźców z WKS znalazło schronienie w sąsiadującej na zachodzie Liberii – podaje komisarz do spraw uchodźców przy ONZ. Organizacja szacuje, iż przy takim tempie napływu uchodźców, ich liczba przekroczy 100.000 pod koniec kwietnia.
Siedem osób zmarło w abidżańskiej dzielnicy Adjamé na skutek cholery.
21.00-06.00 – godzina policyjna w abidżańskich dzielnicach Abobo i Anyama
Źródła : AFP, Xinhua.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.