Król Jordanii Abdullah II zaapelował o pokój między religiami. Podczas spotkania z przedstawicielami islamu i chrześcijaństwa, monarcha stwierdził, że jego ojczyzna angażuje się w budowanie tolerancji i współistnienia między zwolennikami różnych religii.
Nawiązując do obchodzonego z inicjatywy ONZ w dniach 1-7 lutego pierwszego Światowego Tygodnia Zgody Religijnej, jordański władca podkreślił wysiłki swego kraju zmierzające do poprawy komunikacji między wspólnotami religijnymi i wyjaśniania nieporozumień. Częścią tych działań jest Tydzień Zgody Religijnej.
Przedstawiciele religii wyrazili uznanie dla inicjatyw monarchy i podziękowali szczególnie za jego rolę w ochronie chrześcijańskich i muzułmańskich miejsc świętych w Jerozolimie.
Jak poinformował Patriarchat Łaciński Jerozolimy, w spotkaniu z królem Jordanii ze strony Kościoła rzymsko-katolickiego uczestniczyli biskup Ammanu, Selim Sayegh i patriarcha-senior Michel Sabbah. Zapytany o sytuację religijną, biskup pomocniczy w Jerozolimie William Shomali oświadczył, że chrześcijanie nie napotykają trudności.
Tydzień Zgody Religijnej zaproponował król Jordanii. W listopadzie ub. roku Zgromadzenie Generalne ONZ postanowiło, że temu tematowi będzie poświęcony pierwszy tydzień lutego. Od 1 lutego na całym świecie organizowane są różnorodne inicjatywy o charakterze religijnym, społecznym i kulturalnym z udziałem chrześcijan, żydów i muzułmanów, a także wyznawców innych religii.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.