Miś tylko dla ekologicznych dzieci

Historia sześciolatka ukaranego za przyniesienie do przedszkola lunchu w plastikowej torebce, zamiast w pudełku wielokrotnego użytku, obiegła w ostatnich dniach kanadyjskie media.

Do zdarzenia doszło w miejscowości Laval w prowincji Quebec. Mały Felix poprosił mamę, żeby nie pakowała mu kanapki w plastikową torebkę. Wyjaśnił, że w przedszkolu ma odbyć się loteria, w której nagrodą jest pluszowy miś, ale w losowaniu mogą wziąć udział tylko te dzieci, które lunch przyniosą w pudełku wielokrotnego użytku.

Felix zazwyczaj dostaje lunch zapakowany do pudełka, ale tego pechowego dnia opakowanie zgodne z ekologicznymi zasadami obowiązującymi w przedszkolu, było w zmywarce do naczyń - brudne - jak opisał na swoim blogu ojciec chłopca. Rodzice nie zdecydowali się na umycie pudełka w zlewie i zapakowali kanapkę do plastikowej torebki.

Następnego dnia, pisał ojciec Feliksa na blogu, nauczycielka potwierdziła to, co opowiadał chłopiec, dodając, że plastikowe torebki "nie są za dobre dla środowiska".

W Kanadzie prowadzi się wiele programów, które mają uczyć dzieci ekologii. Dziennik "The National Post" wymienia na przykład programy, w których dzieci zabierają do domu wszystkie śmieci pozostające z przyniesionego lunchu, zamiast wyrzucać je do szkolnych koszy. Jednak, jak wskazywali specjaliści cytowani przez gazetę, zasadą powinno być to, że dzieciom przekazuje się wiedzę, a nie karze za odstępstwa od szkolnych reguł.

Historia opisana na blogu pana Lanciault, ojca Feliksa, była relacjonowana przez media kanadyjskie i amerykańskie. Także internauci włączyli się do żywej dyskusji. Lanciault krytykował przedszkole za dogmatyzm. Niemniej wiele osób zwracało uwagę, że problem plastikowych torebek zaśmiecających trawniki i ulice jest rzeczywiście duży. Nie chodzi o torby ze sklepów, bo te są płatne i wielu Kanadyjczyków korzysta z toreb wielokrotnego użytku. Problemem są właśnie zamykane torebki na kanapki czy jedzenie kupione w sklepie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  6°C Czwartek
  rano
  9°C Czwartek
  dzień
  9°C Czwartek
  wieczór
  7°C Piątek
  noc
  wiecej »