Papież utworzył w Malawi metropolię Lilongwe, wynosząc istniejącą tam od ponad od 1959 r. diecezję do rangi arcybiskupstwa.
Dotychczas osiem tamtejszych diecezji należało do jednej tylko prowincji kościelnej z siedzibą w Blantyre, największym mieście tego kraju w południowo-wschodniej Afryce. W skład nowej metropolii, powstałej w stolicy Malawi, Lilongwe, weszły ponadto diecezje Dedza, Mzuzu i Karonga. Stołeczna archidiecezja ma 50 księży diecezjalnych i 37 zakonnych w 32 parafiach. Jest w niej ponad 1 mln wiernych, co stanowi więcej niż jedną piątą ludności zamieszkującej jej terytorium. Podobny jest procent katolików w skali całego kraju. Około połowy mieszkańców Malawi stanowią protestanci, a ponadto obecni są muzułmanie i wyznawcy religii tradycyjnych.
Pierwszym metropolitą Lilongwe został dotychczasowy tamtejszy biskup Rémi Joseph Gustave Sainte-Marie. 73-letni Kanadyjczyk należy do Zgromadzenia Misjonarzy Afryki, zwanych też „ojcami białymi”. 13 lat temu został biskupem pomocniczym malawijskiej diecezji Dedza, a po dwóch latach jej ordynariuszem. Stołeczną diecezją Lilongwe kieruje od pięciu lat. Początkowo był tam koadiutorem, a po roku został biskupem diecezjalnym.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.