Papież utworzył w Malawi metropolię Lilongwe, wynosząc istniejącą tam od ponad od 1959 r. diecezję do rangi arcybiskupstwa.
Dotychczas osiem tamtejszych diecezji należało do jednej tylko prowincji kościelnej z siedzibą w Blantyre, największym mieście tego kraju w południowo-wschodniej Afryce. W skład nowej metropolii, powstałej w stolicy Malawi, Lilongwe, weszły ponadto diecezje Dedza, Mzuzu i Karonga. Stołeczna archidiecezja ma 50 księży diecezjalnych i 37 zakonnych w 32 parafiach. Jest w niej ponad 1 mln wiernych, co stanowi więcej niż jedną piątą ludności zamieszkującej jej terytorium. Podobny jest procent katolików w skali całego kraju. Około połowy mieszkańców Malawi stanowią protestanci, a ponadto obecni są muzułmanie i wyznawcy religii tradycyjnych.
Pierwszym metropolitą Lilongwe został dotychczasowy tamtejszy biskup Rémi Joseph Gustave Sainte-Marie. 73-letni Kanadyjczyk należy do Zgromadzenia Misjonarzy Afryki, zwanych też „ojcami białymi”. 13 lat temu został biskupem pomocniczym malawijskiej diecezji Dedza, a po dwóch latach jej ordynariuszem. Stołeczną diecezją Lilongwe kieruje od pięciu lat. Początkowo był tam koadiutorem, a po roku został biskupem diecezjalnym.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.