W szpitalu w Madrycie po długiej chorobie zmarł dziś rano w wieku 96 lat emerytowany arcybiskup Toledo, kardynał Francisco Álvarez Martinez. Kierował tą metropolią w latach 1995-2002. Po jego śmierci Kolegium Kardynalskie liczy 214 członków, w tym 120 posiadających prawo do udziału w ewentualnym konklawe.
Kard. Francisco Alvarez Martinez urodził się 14 lipca 1925 roku, w mieście Llanera w Asturii. Studiował w seminarium w Oviedo i tam przyjął święcenia 11 czerwca 1950. Uzupełniał studia na uniwersytetach w Salamance i Comillas (gdzie obronił doktorat z prawa kanonicznego). Podjął pracę w rodzinnej archidiecezji Oviedo, gdzie obok pracy duszpasterskiej pełnił wysokie funkcje w kurii biskupiej
13 kwietnia 1973 został mianowany biskupem Tarazony, otrzymał sakrę 3 czerwca 1973 w Tarazonie z rąk arcybiskupa Luigiego Dadaglio, ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Hiszpanii. Od lipca 1975 był administratorem apostolskim sede plena diecezji Calahorra-La Calzada y Logrono, a od grudnia 1976 (po rezygnacji dotychczasowego ordynariusza Abilio del Campo y de la Bárcena) biskupem tej diecezji. W maju 1989 przeszedł na stolicę biskupią Orihuela-Alicante. W czerwcu 1995 został promowany na arcybiskupa Toledo i prymasa Hiszpanii; przeszedł w stan spoczynku w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego w październiku 2002.
W lutym 2001 Jan Paweł II mianował go kardynałem, nadając tytuł prezbitera S. Maria „Regina Pacis” na Monte Verde. Kard. Álvarez Martínez brał udział w zgromadzeniach Synodu Biskupów, między innym w II Zgromadzeniu dla Europy w październiku 1999 (na specjalne zaproszenie papieskie). W kwietniu 2005, na krótko przed ukończeniem 80 roku życia, kard. Alvarez brał udział w konklawe, na którym został wybrany Benedykt XVI.
Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 214 członków, w tym 120 posiadających prawo do udziału w ewentualnym wyborze papieża.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.