Warszawska Giełda Papierów Wartościowych jest obecnie na fali wznoszącej, jednak najbliższe tygodnie mogą pogorszyć jej sytuację - obawia się "Dziennik Gazeta Prawna".
Spółki z naszej części Europy, nie tylko z Polski, chętnie sprzedają swoje akcje na polskim parkiecie. Systematycznie rośnie ich ilość. Obroty giełdy są duże, zaś uczestnikami notowań najwięksi inwestorzy z całego świata.
Ten pozytywny obraz może jednak zostać wkrótce zakłócony. Jedna z dużych agencji zapowiada wycofywanie się w najbliższym czasie dużych inwestorów z tzw. rynków wschodzących, do których nadal jesteśmy zaliczani także my. Mają ponoć ulokować swoje kapitały na bezpieczniejszych rynkach m.in. w USA i Japonii.
Dodatkowo GPW zostanie niejako uszczuplona poprzez mniejszy dopływ środków do OFE, które należą do największych inwestorów. Nie wiadomo, czy Polacy zechcą w zamian lokować pieniądze w Towarzystwach Funduszy Inwestycyjnych, będących również znaczącym uczestnikiem handlu akcjami.
Polska giełda nadal nie zawarła sojuszu z innym, poważnym partnerem o podobnym profilu. Tymczasem wokół pojawia się coraz więcej porozumień. Ostatnim hitem jest zapowiedź fuzji giełd w Nowym Jorku i Frankfurcie.
I właśnie dlatego dobrze byłoby już teraz pomyśleć nad wyborem partnera dla naszej giełdy, gdy jest ona w dobrej sytuacji finansowej i cieszy się powodzeniem emitentów i inwestorów. Bo gdy dla GPW nadejdą trudniejsze czasy, to i o dobry sojusz będzie trudno - przestrzega "Dziennik Gazeta Prawna".
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.