Prezydent Bronisław Komorowski z okazji 85-lecia Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP odznaczył w czwartek pięć osób zasłużonych dla społeczności muzułmańskiej w Polsce. M.in. 100-letniego działacza Związku imama Stefana Jasińskiego i szefa Związku muftiego Tomasza Miśkiewicza.
W Pałacu Prezydenckim z Anną i Bronisławem Komorowskimi spotkali się przedstawiciele gmin muzułmańskich i duchowni.
Komorowski w swoim wystąpieniu podkreślił, że odznaczeni to osoby zasłużone dla tradycji świata muzułmańskiego w Polsce i tradycji polskich Tatarów. Zaznaczył, że wręczenie odznaczeń "to przypomnienie wielkości kresów dawnej Rzeczpospolitej", kiedy - jak mówił - świat muzułmański był cząstką krajobrazu religijnego i cząstką tradycji i obyczajowości polskiej.
Czwartkowa uroczystość - przekonywał prezydent - przypomina tamte czasy, kiedy w Polsce była "wielka tolerancja, umiejętność układania relacji pomiędzy wyznaniami, kulturami, językami", kiedy Polska "potrafiła to wszystko stapiać w ramach jednego, wielkiego, mądrego państwa".
Jak mówił, należy starać się "te wszystkie piękne rzeczy przenosić w sposób naturalny na myślenie o przyszłości Polski, także Europy".
Komorowski deklarował, że odznaczenia traktuje jako formę podziękowania za pracę na rzecz społeczności muzułmańskiej w Polsce. Jak mówił, jest to też okazja, żeby podziękować za kilkaset lat "pięknej, mądrej służby Tatarów dla Rzeczpospolitej".
"Dziękuję Tatarom polskim, polskim muzułmanom, życzę pomyślności w ramach procesu modernizowania się kraju, w ramach uczestniczenia w budowie nowej wersji tamtego świata, który był integracją świata na wschód od Polski. Nową wersją integracji jest świat integrującej się Europy, Unii Europejskiej" - podkreślił.
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został przez prezydenta pośmiertnie imam Aleksander Chalecki. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski: imam Stefan Jasiński oraz pośmiertnie - imam Bekir Jakubowski i imam Ali Woronowicz. Szef Muzułmańskiego Związku Religijnego mufti Tomasz Miśkiewicz otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.
Mufti Miśkiewicz w swoim wystąpieniu podkreślał, że w Polsce Tatarzy zostali objęci opieką, schronieniem i zawsze byli lojalni wobec Rzeczpospolitej Polskiej. Podkreślił, że w skład Muzułmańskiego Związku Religijnego wchodzą nie tylko Tatarzy, ale i też m.in. społeczność arabska, azerska, turecka, pakistańska.
Mufti wyraził nadzieję, że w niedługim czasie uda się zrealizować "tatarski sen" o prawdziwym meczecie w Warszawie. Dziękował też prezydentowi, że inauguracja obchodów 85-lecia Związku mogła odbyć się w Pałacu Prezydenckim.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości odmówiono modlitwy; następnie przed parą prezydencką i zgromadzonymi gośćmi wystąpił zespół tatarskiej młodzieży "Buńczuk".
Prezydent, dziękując młodym tancerzom, zauważył, że tańczyli najprawdopodobniej przy muzyce rodem z Krymu i Baszkirii (autonomiczna republika Federacji Rosyjskiej). "Ale muszę powiedzieć, że w tych tańcach z Krymu ja widziałem coś jednak z Krakowiaka, tego Tatara, który przyklęka, podaje ręce ..." - dzielił się wrażeniami Komorowski. Przekazał również życzenia z okazji 100 setnych urodzin imamowi Jasińskiemu, którego wcześniej odznaczył.
Kilka miesięcy temu prezydent spotkał się ze społecznością muzułmańską i tatarską, przy okazji odsłonięcia w Gdańsku pomnika Tatara RP. Pomnik stanął w parku Oruńskim, gdzie mieści się Narodowe Centrum Kultury Tatarów RP.
Muzułmański Związek Religijny w RP jest najstarszą i najważniejszą w kraju organizacją polskich wyznawców islamu. Główne obchody jubileuszu 85-lecia organizacji zaplanowano na maj. Liderzy Związku szacują, że w kraju jest ok. 5 tys. polskich wyznawców islamu, głównie pochodzenia tatarskiego. Najwięcej ich mieszka w województwie podlaskim. Liczbę wszystkich muzułmanów w Polsce szacują na 20-25 tys. osób. Są to przede wszystkich biznesmeni, studenci, korpus dyplomatyczny i uchodźcy z krajów islamskich.
W czwartkowej uroczystości w Pałacu uczestniczyli także m.in.: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, wiceszef MSWiA Tomasz Siemoniak, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, wojewoda podlaski Maciej Żywno i prezes Rady Centralnej Związku Tatarów Rzeczpospolitej Polskiej Stefan Korycki.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.