Blog Mateusza Biskupa "Zapiski z Granitowego Miasta" został Blogiem Roku 2010. Laureatów 6. konkursu na Blog Roku poznaliśmy w czwartek podczas uroczystej gali w warszawskim Teatrze Capitol.
Konkurs na Blog Roku organizowany jest przez portal Onet już po raz szósty. Tym razem niekwestionowanym laureatem okazał się autor "Zapisków z Granitowego Miasta", który otrzymał aż trzy statuetki. Za swoje internetowe wpisy, w których podąża śladami zapomnianych bohaterów historycznych, bloger otrzymał także tytuł Blogera Blogerów i wyróżnienie w kategorii Moje zainteresowania i pasje.
Mateusz Biskup pochodzi z Poznania, ale na stałe mieszka obecnie w Aberdeen w północnej Szkocji. Bloga (blogbiszopa.blog.onet.pl) prowadzi od 2007 r. Początkowo jego blog traktował o życiu na obczyźnie, jednak z czasem zaczęło się na nim pojawiać coraz więcej notek historycznych, zwłaszcza z okresu II wojny światowej, aż ostatecznie zdominowały wszystkie inne wpisy. Blog ma liczne grono stałych czytelników (od maja 2007 miał prawie 8 mln odwiedzin), z ogromnym zainteresowaniem śledzących wydobywane na światło dzienne zapomniane fragmenty naszej historii. Nagrodę Mateusz Biskup zadedykował bohaterom swoich notek, którzy "często nawet nie mają swoich grobów".
" 'Zapiski z Granitowego Miasta' to historie ludzi, którzy walczyli za ojczyznę i o których niewielu pamięta. To hołd złożony tym, którzy odeszli zapisując najpiękniejsze karty historii. Za smutny uważam fakt, że dla mojego pokolenia autorytetami są celebryci podczas gdy prawdziwi bohaterowie często nie mają nawet grobów" - mówił o swojej motywacji.
"Byłam tym blogiem oczarowana. Gdyby nauczyciele w Polsce tak uczyli historii byłyby same fantastyczne oceny" - powiedziała wręczająca wyróżnienie Jolanta Kwaśniewska.
Swojego pozytywnego zaskoczenia poziomem i tematyką blogów nie ukrywał także inny z jurorów, Jerzy Stuhr.
"Blogi zaskoczyły mnie dojrzałością. Zauważyłem dbałość o formę, język, dużą powagę z jaką autorzy traktują swoje wypowiedzi. A do tej pory internet kojarzył mi się głównie z niechlujstwem" - powiedział w rozmowie z PAP aktor.
Podczas gali 6. konkursu Blog Roku przyznano dwa Wyróżnienia Główne. Pierwsze otrzymała Anna Gimlewicz, autorka bloga andzia-i-nieborak.blog.onet.pl. Trzydziestoletnia blogerka, żona i matka, w styczniu 2010 r. dowiedziała się, że ma nowotwór żołądka. Nazwała go "rakiem-nieborakiem" i zaczęła pisać - o swoim życiu, rodzinie, zmaganiach z chorobą, by pokazać, że nawet w chorobie można i trzeba żyć radośnie. Od Anny Maruszeczko otrzymała nagrodę w Konkursie w kategorii "Ja i moje życie", zaś cała Kapituła postanowiła uhonorować ją Wyróżnieniem Głównym.
"Chciałam podziękować mężowi, bez którego wsparcia by mnie tu nie było, i lekarzowi z Gdańska, który uratował mi życie" - mówiła blogerka.
Drugie z Wyróżnień przypadło blogowi dajdwiefajki.blox.pl autorstwa Tomasza Latawca, który otaczająca go rzeczywistość opisuje lapidarnie specyficznym, literackim, bezkompromisowym stylem.
W kategorii blogów profesjonalnych, ocenianej przez Macieja Budzicha, autora blogu www.blog.mediafun.pl, zwyciężył Piotr Wajszczak, redaktor networkmagazyn.pl, specjalista w marketingu wielopoziomowym, który sekrety sprzedaży i marketingu sieciowego wyjawia na blogu www.piotrwajszczak.pl.
Monika Olejnik w kategorii "Polityka i społeczeństwo" postanowiła nagrodzić Łukasza Tudzierza (tuudi.net), Ślązaka z rocznika '89, studenta Uniwersytetu Śląskiego, opisującego polityczne i społeczne sprawy Górnego Śląska z perspektywy lokalnego, aktywnego patrioty.
Autorzy najlepszego bloga podróżniczego w tegorocznym konkursie, otrzymali to wyróżnienie od redaktora naczelnego magazynu "Podróże" Filipa Niedenthala za blog klapkikubota.wordpress.com. Michał Kitkowski relacjonuje tam swoją autostopową podróż dookoła świata, opisując odwiedzone miejsca, spotkanych ludzi i obyczaje.
Jerzy Stuhr, juror w kategorii "Kultura", wybrał na jej zwycięzcę Justyną Napiórkowską, historyka sztuki i europeistki, niezależnego eksperta do spraw kultury przy Komisji Europejskiej. W swoim życiu widziała ponad 50 tys. obrazów; o swych spotkaniach ze sztuką opowiada na blogu www.osztuce.blogspot.com, pisząc głównie o malarstwie i rzeźbie, choć zdarza jej się recenzować płyty, filmy oraz relacjonować wydarzenia kulturalne. "Pani blog pozwolił mi być w takich miejscach, w których nigdy nie mógłbym być, poza tym tak pięknie pani pisze o dwóch moich ukochanych miastach - Krakowie i Rzymie, dlatego dostała pani tę nagrodę" - uzasadniał juror.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.