Temat wolności religijnej zdominował dzisiejsze obrady Wspólnego Komitetu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK). Doroczne spotkanie dwóch organizacji, zrzeszających episkopaty katolickie oraz inne Kościoły chrześcijańskie naszego kontynentu, odbywa się tym razem w Belgradzie.
Zagrożenia wolności religijnej w obecnym stuleciu przedstawił włoski socjolog religii, prof. Massimo Introvigne. Jest on delegatem OBWE ds. walki z rasizmem, ksenofobią, dyskryminacją i nietolerancją względem chrześcijan i wyznawców innych religii
Przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie nawiązał do licznych wypowiedzi Benedykta XVI na temat wolności religijnej. Wskazał zwłaszcza na jego ostatnie orędzie na Światowy Dzień Pokoju i tegoroczne przemówienie do Korpusu Dyplomatycznego. Wyraził wdzięczność Papieżowi za jego wskazania, mające też ogromne znaczenie dla organizacji międzynarodowych, zwłaszcza tak ważnych dla obrony praw człowieka, jak ONZ czy OBWE.
Prof. Introvigne omówił zagrożenia wymienione we wspomnianym przemówieniu papieskim. Są to: mylenie wolności religijnej z relatywizmem, próby usunięcia przez islamski fundamentalizm chrześcijan z Bliskiego Wschodu, ataki na chrześcijan ze strony fundamentalistycznego hinduizmu i buddyzmu, antyreligijne reżimy komunistyczne w Azji, a wreszcie „chrystianofobia” szerząca się na Zachodzie. Delegat OBWE zaprezentował przedstawicielom Kościołów Europy swój projekt ustanowienia Dnia Męczenników Chrześcijańskich, który zaproponuje 4 maja państwom członkowskim tej organizacji. Byłby on obchodzony nie tylko w świątyniach, ale przede wszystkim w szkołach i innych instytucjach publicznych ze względu na znaczenie tego problemu dla wszystkich ludzi. Zaproponowana data to 7 maja – na pamiątkę nabożeństwa ekumenicznego w Koloseum, którym Jan Paweł II uczcił tego dnia nowych męczenników w Roku Świętym 2000.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.