Minister obrony Bogdan Klich poinformował w poniedziałek, że jeszcze w tym dniu będzie rozmawiał z wdową po szefie Sztabu Generalnego gen. Franciszku Gągorze i matką stewardesy Natalii Januszko o Mszy św., która ma być odprawiona w rocznicę katastrofy smoleńskiej.
"Tak jak zapowiedziałem przed kilkoma dniami, umówiliśmy się na dzisiaj z panią Lucyną Gągorową i z panią Izabelą Januszko na spotkanie, gdzie będziemy rozmawiać o Mszy świętej, która miałaby się odbyć 10 kwietnia, w rocznicę i godzinę feralnego wylotu do Smoleńska" - powiedział Klich dziennikarzom.
"Z tego, co wiem, ta inicjatywa jest dobrze przemyślana ze strony rodzin, nie budzi też kontrowersji, co jest rzeczą bardzo istotną" - dodał.
Powiedział, że po wstępnej aprobacie tematem spotkania będą szczegóły: "dzisiaj będziemy rozmawiać, co zrobić, żeby było jak najgodniej i jak najbardziej satysfakcjonująco dla rodzin smoleńskich".
Minister poinformował też, że po przyjęciu ogólnego programu obchodów rocznicy katastrofy lotniczej w Smoleńsku MON zaplanuje wojskową ceremonię ku czci tragicznie zmarłych żołnierzy.
Pytany, czy był już przesłuchiwany przez prokuraturę w sprawie katastrofy Klich odpowiedział, że nie, ale jest gotowy - w każdej chwili. Zapewnił, że drugi pozostały Tu-154 należący do 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, po usunięciu stwierdzonej niedawno usterki, będzie gotowy do lotów z osobami pełniącymi najwyższe funkcje w państwie. "Nie ma żadnych przeszkód, by przewoził najważniejsze osoby w państwie" - powiedział. Przed kilkunastoma dniami przedstawiciel polskiej komisji badającej katastrofę poinformował, że w samolocie jest uszkodzony wyświetlacz połączony z systemem ostrzegania o bliskości ziemi TAWS. Z tego powodu odłożono eksperyment procesowy w locie.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.