Wolność religijna jest nie tylko prawem, ale i wartością dla społeczeństwa – podkreślili członkowie Wspólnego Komitetu Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) i Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).
Uczestnicy obrad zgodzili się, że w tej sytuacji wolność religijna nie może oznaczać zamknięcia wymiaru religijnego w sferze prywatnej, ani też postawy sprzyjającej relatywizmowi lub odrzuceniu religii w ogóle. Jest ona bowiem nie tylko prawem, ale także wartością, którą każde społeczeństwo, jeśli chce być demokratyczne, powinno promować i chronić.
W tym duchu członkowie Wspólnego Komitetu postanowili wysłać list do Catherine Ashton, wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki wspólnego bezpieczeństwa. Proszą w nim, by sprawa ochrony wolności religijnej i chrześcijan na świecie stanęła na porządku obrad Komitetu Ministrów Sprawa Zagranicznych UE 21 lutego. Apelują też o jasny sygnał ze strony UE na poziomie wspólnej polityki świadczący o woli obrony wolności religijnej ludzi wierzących na całym świecie, bez względu na wyznawaną prze nich religię. Przestrzegają przed zapomnieniem o trwających prześladowaniach chrześcijan, szczególnie na Bliskim Wschodzie i w Iraku, lub „utopieniem” tej naglącej kwestii w „abstrakcyjnej i mało skutecznej polityce”. – Państwa zachodnie, które utrzymują szczególne relacje z krajem, w którym trwają prześladowania, powinny okazać konkretną wolę obrony tych, którzy są prześladowani z powodu swojej wiary, bez względu na wyznawaną religię – głosi komunikat.
Obrady odbyły się w dniach 17-20 lutego w Belgradzie nt. „Tożsamość narodowa i integracja europejska: wkład chrześcijan”.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.