Okulary przeciwsłoneczne – co trzeba o nich wiedzieć?

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko ciekawy i wyróżniający się element stylizacji. To przede wszystkim ochrona przeciw szkodliwemu działaniu promieni przeciwsłonecznych, jaką fundujemy naszym oczom. Przy zakupie nowej pary okularów należy sprawdzić kilka kwestii związanych z filtrem UV oraz rozważyć dodatkowe powłoki uszlachetniające, takie jak polaryzacja. Co trzeba wiedzieć o okularach przeciwsłonecznych? Ile kosztuje dobra para?

Okulary przeciwsłoneczne a filtr UV

Ochrona przed promieniami UV jest kluczowa w dbaniu o dobry wzrok. Jednym ze sposobów przeciwdziałania negatywnym skutkom promieniowania słonecznego jest właśnie noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Niestety, nie każda para posiada filtr z certyfikatem, a sprzedaż nieodpowiednich okularów przeciwsłonecznych kwitnie głównie na targach czy w sklepikach z akcesoriami, a także na portalach aukcyjnych w internecie. Ciekawe, kolorowe i fantazyjne oprawki należy traktować jako ozdobę do zdjęć czy na imprezę w zamkniętym pomieszczeniu, nie jako ochronę przeciwsłoneczną. Świadome zakupy w tym temacie są niezwykle ważne pod kątem zdrowia oczu, zwłaszcza u dzieci czy osób starszych. Jak sprawdzić, że w danej parze okularów przeciwsłonecznych znajduje się filtr UV? Po pierwsze, należy kupować okulary ze sprawdzonych źródeł, czyli w sklepach optycznych stacjonarnych lub internetowych. Zrezygnuj ze spontanicznych zakupów na targach, w marketach czy przypadkowych miejscach w internecie. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na dokładnym studiowaniu oznaczeń i nie zmarnujesz pieniędzy. Po drugie, okulary przeciwsłoneczne z filtrem zawsze są dobrze oznaczone i powinna znajdować się na nich naklejka CE, czyli certyfikatu zgodności nałożonego przez Unię Europejską – to jednak nie wszystko, bo zdarzają się próby podrobienia tego oznaczenia. Najczęściej wykorzystywanym filtrem jest powłoka UV 400 – ograniczająca dostęp szkodliwego dla oka promieniowania ultrafioletowego (to właśnie promieniowanie o mocy 400-315 nanometrów jest najniebezpieczniejsze dla ludzkiego oka), więc trzeba zwracać uwagę czy na okularach rzeczywiście jest podana ta liczba czy inna (np. UV 4000 – oszuści lubią zwiększać numerki na naklejkach, bo dzięki temu kupującemu wydaje się, że okulary są lepsze). Zdarza się, że na naklejkach można znaleźć kategorię od 0-4, co oznacza ilość przepuszczanego światła – do codziennego użytku optymalna kategoria to 3 (8-18% przepuszczalności światła). Po trzecie, istotną kwestią jest sam kolor soczewek okularowych. Najlepiej sprawdzają się te o kolorze bursztynowym, brązowym lub szarym, ponieważ nie zaburzają widzenia.

Filtr polaryzacyjny

Świetnym dodatkiem do okularów przeciwsłonecznych lub do okularów korekcyjnych (w formie nakładki magnetycznej) jest filtr polaryzacyjny. Pełni on zadanie eliminowania odblasków słonecznych, co ułatwia i zwiększa komfort korzystania z okularów. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym są zalecane sportowcom czy kierowcom, ale i przeciętny użytkownik doceni ich możliwości. Dzięki polaryzacji kolory otaczającego świata pozostają niezmienne, zachowując naturalną barwę i kontrast – w przypadku noszenia zwykłych okularów przeciwsłonecznych bez dodatkowych filtrów, kolory otoczenia się zmieniają w zależności od koloru soczewki okularowej. Blokowanie odblasków słonecznych zapewnia także ostry obraz bez względu na warunki, co poprawia bezpieczeństwo, np. podczas jazdy samochodem czy zjeżdżania na nartach.

Ile kosztują dobre okulary przeciwsłoneczne?

Wbrew pozorom, zakup dobrych okularów przeciwsłonecznych, czyli takich, które posiadają certyfikowany filtr UV i/lub filtr polaryzacyjny wcale nie jest ogromną inwestycją. Warto śledzić na bieżąco promocje w internetowych sklepach optycznych, zwłaszcza te w pierwszym i drugim kwartale roku. Okulary przeciwsłoneczne marki Ray-Ban® to wydatek rzędu 400-600 złotych za parę. Ciekawą marką, o dobrym stosunku ceny do jakości jest Senja, gdzie okulary przeciwsłoneczne można kupić już od 250 złotych za parę, a w promocji cena może być nawet o połowę niższa. Osoby lubiące geometryczne oprawki powinny sprawdzić modele Senja 8107 C03 z polaryzacją lub Senja 31276 C101, natomiast miłośnikom klasyki na pewno przypadnie do gustu Senja 337 C01 z polaryzacją. Co więcej, okulary przeciwsłoneczne można kupić także z soczewkami korygującymi wady wzroku.

Artykuł sponsorowany (pr)

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SPONSOROWANE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
8°C Piątek
dzień
wiecej »