W piątek do Portu Wojennego w Gdyni wpłynie okręt podwodny ORP "Bielik", który wróci z czteromiesięcznej, prowadzonej na Morzu Śródziemnym, misji w ramach operacji antyterrorystycznej NATO o kryptonimie "Active Endeavour".
Jak poinformował w środę rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej komandor porucznik Bartosz Zajda, w trakcie misji ORP "Bielik" zabezpieczał żeglugę na obszarze około 300 tysięcy kilometrów kwadratowych. W czasie czterech miesięcy okręt pokonał pod wodą 3,7 tysiąca mil morskich.
Zajda wyjaśnił, że ORP "Bielik" wykrywał i identyfikował jednostki przepływające przez Morze Śródziemne. "Operował na morskich szlakach komunikacyjnych i akwenach szczególnie narażonych na działania terrorystów. Chodziło przede wszystkim o wykrywanie podejrzanych jednostek mogących transportować broń, zakazane substancje bądź przemycać ludzi" - wyjaśnił rzecznik.
Zajda dodał, że głównym atutem ORP "Bielik" była skrytość działań. "Operując w zanurzeniu monitorował żeglugę, pozostając niewykrytym" - powiedział rzecznik. Dodał, że w czasie swej misji załoga okrętu zidentyfikowała ponad 1000 jednostek pływających.
W czasie misji polski okręt z 25-osobową załogą podlegał dowództwu NATO w Neapolu.
Operacja "Active Endeavour" trwa nieprzerwanie od października 2001 roku. Była ona reakcją Sojuszu Północnoatlantyckiego na ataki terrorystyczne z 11 września 2001 r. Prowadzą ją siły morskie NATO na mocy artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego.
Przed kończącą się misją "ORP Bielik" polska Marynarka Wojenna pięciokrotnie kierowała swoje okręty do udziału w "Active Endeavour". W operacji tej dwukrotnie brały udział okręt podwodny ORP "Bielik" (2005 r. i 2006/07 r.) oraz fregata rakietowa ORP "Gen. K. Pułaski" (w 2006 r. i 2008 r.). Na przełomie 2008 i 2009 roku w misji uczestniczył także okręt podwodny ORP "Kondor".
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.