Przedsmak Oscarów

Świat filmowy czeka na niedzielną galę Oscarów, ale w tym roku rozdano już Złote Globy i nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Natomiast, dzień przed Oscarami wręczone będą także Złote Maliny - nagrody za nieudane filmy i kreacje aktorskie.

Laureatów Złotych Globów, przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, poznaliśmy 16 stycznia. Panuje przekonanie, że kto wygra na Złotych Globach, ma najpoważniejsze szanse na Oscary.

Przykładem na tę prawidłowość jest zeszłoroczny triumf aktora Jeffa Bridgesa. Najpierw otrzymał on Złotego Globa za pierwszoplanową rolę męską w filmie "Szalone serce". Potem za tę samą kreację dostał Oscara. Identycznie stało się w przypadku Sandry Bullock, która zdobyła obie statuetki za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie "Blind Side".

Złotymi Globami w 2011 roku nagrodzeni zostali m.in.: Colin Firth, jako "najlepszy aktor w dramacie" za film "Jak zostać królem", Natalie Portman w kategorii "najlepsza aktorka w dramacie", za rolę w filmie "Czarny łabędź", David Fincher za reżyserię filmu "The Social Network". Film ten został nagrodzony także, w kategorii "najlepszy dramat".

Kolejną okazją, żeby udowodnić swoje oscarowe aspiracje jest nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych - BAFTA. W tym roku swoje statuetki przyznała 13 lutego. Nagrody otrzymali m.in.: Colin Firth, jako najlepszy aktor pierwszoplanowy za rolę w "Jak zostać królem", Natalie Portman w kategorii "najlepsza aktorka pierwszoplanowa" w filmie "Czarny łabędź", David Fincher jako najlepszy reżyser za film "The Social Network". W kategorii "najlepszy film" triumfy święcił "Jak zostać królem" w reżyserii Toma Hoopera.

Dzień przed galą rozdania Oscarów odbędzie się zaś uroczystość wręczenia Złotych Malin - nagród, które przyznawane są najgorszym produkcjom. Tu decydować oprócz krytyków mogą też zwykli widzowie. W kategorii "najgorszy film" nominowane są takie produkcje jak: "Dorwać byłą", "Ostatni władca wiatru", "Seks w wielkim mieście 2", "Saga Zmierzch: Zaćmienie", "Wampiry i Świry".

Nominowani w kategorii "najgorszy aktor" są m.in.: Jack Black za rolę w filmie "Podróże Guliwera", Gerard Butler za film "Dorwać byłą" oraz Robert Pattinson za role w filmach "Twój na zawsze" oraz "Saga Zmierzch: Zaćmienie".

Złotą Malinę w kategorii "najgorsza aktorka" może otrzymać m.in. Jennifer Aniston za role w filmach "Dorwać byłą" i "Tak to się teraz robi", Miley Cyrus za kreację w filmie "Ostatnia piosenka" oraz Kristen Stewart za rolę w filmie "Saga Zmierzch: Zaćmienie".

Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej - Oscary - rozdane zostaną w nocy z 27 na 28 lutego 2011 roku w Kodak Theater w Hollywood w Kalifornii. Nagrody przyznawane są 24 kategoriach.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FILM, KULTURA, OSCARY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Wtorek
noc
15°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
23°C Wtorek
wieczór
wiecej »