PJN pyta ministra finansów Jacka Rostowskiego, czy wprowadzony został system ewidencji niekorzystny dla honorowych dawców krwi. Według rzecznika klubu PJN Lucjana Karasiewicza, nowe przepisy mogą powodować, że krwiodawcy otrzymują mniejsze ulgi podatkowe za oddawanie krwi.
Karasiewicz podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie, że jednym ze sposobów wspierania honorowego krwiodawstwa jest forma pewnej rekompensaty podatkowej. "Każdy krwiodawca, który do tej pory oddawał krew mógł liczyć przy rozliczeniu PIT na ulgę w wysokości 130 zł od litra oddanej krwi" - tłumaczył.
"Dotarły do nas niepokojące informacje, jakoby od 1 stycznia 2011 roku wprowadzono nowe zasady ewidencji oddanej krwi" - powiedział poseł. Jak tłumaczył, do tej pory honorowi krwiodawcy sami wypełniali dokumenty potwierdzające ilość oddanej krwi. Według Karasiewicza, nowe przepisy wprowadzają komputerowy system ewidencji, który "usztywnił przepisy, spowodował, iż wielu krwiodawców będzie mogło odliczyć mniejsze kwoty niż wynika z przeliczników".
"To jest problem, który dotyczy wszystkich Polaków, bezpieczeństwa, tego by w bankach krwi nie zabrakło krwi, osocza, płytek krwi" - przekonywał Karasiewicz.
Według niego w związku z nowym sposobem ewidencjonowania zapanował chaos. "Ministerstwo Finansów tłumaczy, że nic się nie zmieniło od trzech lat. Krwiodawcy apelują, że jednak nastąpiła zmiana - usztywnienie tego systemu ewidencji jest niekorzystne" - powiedział.
Dlatego, jak zaznaczył, PJN zwrócił się do ministra finansów Jacka Rostowskiego z interpelacją. "Pytamy, czy 1 stycznia 2011 r. wprowadzono nowe zasady służące do ewidencji wysokości ulgi z tytułu darowizny na cele krwiodawstwa. Pytamy, czy minister nie obawia się, że sztywne potraktowanie przepisów może spowodować zmniejszenie ilości oddawanej krwi" - wyliczał poseł.
Jak podkreślił, jego ugrupowanie chce także informacji, czy zmiana ewidencji była uzgodniona z minister zdrowia Ewą Kopacz. "To kwestia, którą zwłaszcza jest zainteresowane Ministerstwo Zdrowia, bo wszystkie szpitale nie wyobrażają sobie, by bez odpowiednich zapasów prowadzić planowane operacje czy zabiegi" - zaznaczył.
Według Karasiewicza należy też spytać, czy o zmianie zasad ewidencji odpowiednio wcześniej poinformowano honorowym krwiodawców. "Pytamy również, czy ministerstwo finansów monitoruje wielkość udzielanych ulg. Pytamy, ile na ulgi z tytułu honorowego oddawania krwi przeznaczono pieniędzy w latach 2007-2010, jakie to są kwoty, czy te kwoty maleją" - kontynuował.
PJN chce także wiedzieć, czy MF rozważa podwyższenie kwoty ulg dla honorowych krwiodawców i czy Ministerstwo Finansów w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia rozważa inny system ekwiwalentu za oddaną krew.
"Nasze pytania mają na celu przede wszystkim wyjaśnienie pewnego chaosu, który powstał, tych kwestii które podnoszą honorowi krwiodawcy. Będziemy domagać się tych informacji od MF, by jak najszybciej regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa otrzymały jednolite wytyczne" - podkreślił poseł PJN.(PAP)
sdd/ par/
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.