Prokuratura w Hanowerze złożyła wniosek o postawienie w stan oskarżenia b. kanclerza Gerharda Schroedera - pisze "Badische Neueste Nachrichten" (BNN). Akta po weryfikacji przekazano prokuratorowi generalnemu w Karlsruhe - potwierdziła rzeczniczka prokuratury z Hanoweru.
Oskarżenie przeciwko byłemu kanclerzowi Gerhardowi Schroederowi (SPD) trafiło do niemieckich organów ścigania.
"Sprawa dotyczy paragrafu 7: Zbrodnie przeciwko ludzkości z Międzynarodowego Prawa Karnego. Oskarżenie, obejmujące także inne osoby, trafiło do prokuratury w Hanowerze (miejscu zamieszkania Schroedera) w zeszłym tygodniu i została rozpatrzona przez tamtejsze władze. Przekazaliśmy akta prokuratorowi generalnemu w poniedziałek" - wyjaśniła Kathrin Soefker, rzeczniczka prokuratury w Hanowerze.
Prokuratura w Hanowerze nie chciała udzielać dalszych informacji, powołując się na kompetencje prokuratury federalnej. Prokurator generalny federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe odpowiada m.in. za międzynarodowe prawo karne - dodaje BNN.
Były kanclerz spotyka się z dużą krytyką w Niemczech. Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie nie odciął się od działań Rosji ani nie zrezygnował z pracy w rosyjskich spółkach. Schroeder zajmuje wysokie stanowiska w rosyjskich firmach energetycznych (Nord Stream 2 AG, Gazprom); od lat wchodzi do kręgu bliskich przyjaciół Władimira Putina.
Prokuratura federalna odmawia komentarzy w tej sprawie, tłumacząc, że "informuje opinię publiczną jedynie w przypadku aresztowań i aktów oskarżenia, a także szeroko zakrojonych działań poszukiwawczych".
Prokurator generalny federalnego trybunału sprawiedliwości w Karlsruhe jest najwyższym organem niemieckiej prokuratury. Posiada szczególne uprawnienia, związane m.in. z wykroczeniami przeciwko rządowi federalnemu, takimi jak zdrada stanu i zagrażanie bezpieczeństwu zewnętrznemu, ponadto zajmuje się ściganiem przestępstw na podstawie przepisów międzynarodowego prawa karnego.
We wtorek 8 marca prokuratura federalna rozpoczęła także śledztwo w sprawie możliwych rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.