Wprowadzenie mechanizmu transportu i leczenia uchodźców z Ukrainy w innych państwach Unii Europejskiej niż graniczące z tym krajem oraz zwrot kosztów ich leczenia - to, jak wskazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski, główne polskie postulaty sygnalizowane podczas posiedzenia EPSCO.
Szef MZ wziął udział w posiedzeniu unijnej Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO).
"Nasze główne postulaty względem UE to: 1. Pilne wprowadzenie mechanizmu transportu i leczenia uchodźców z Ukrainy w innych państwach UE niż państwa graniczące z Ukrainą 2. Zwrot kosztów leczenia uchodźców z Ukrainy przez UE" - przekazał na Twitterze minister Niedzielski.
Od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych 1,83 mln osób uciekających z Ukrainy do Polski.
Ministerstwo zdrowia informowało w sobotę, że w polskich szpitalach pomoc otrzymuje blisko 1760 obywateli Ukrainy, z których 900 to dzieci. W niedzielę resort przekazał zaś, że rozpoczął się proces przekazywania pacjentów z Ukrainy leczonych w Polsce do szpitali w innych państwach UE - do Włoch udała się pierwsza trójka małych pacjentów.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.