Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem ustawy o wprowadzeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Rozpatrzy też projekt nowelizacji m.in. ustawy Prawo bankowe. Celem noweli jest zwiększenie stabilności i bezpieczeństwa rynku finansowego.
Celem ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej jest umożliwienie wyłączenia analogowej telewizji naziemnej do 31 lipca 2013 r. i wprowadzenia cyfrowej telewizji naziemnej. Większość państw członkowskich UE dokona wyłączenia telewizji analogowej w 2012 r.
Ustawa określa w szczególności: termin wyłączenia nadawania analogowego, tryb wyboru operatora cyfrowej sieci nadawczej, obowiązki operatora multipleksu oraz obowiązki nadawców programów telewizyjnych. Obecnie nie istnieją uregulowania prawne, które umożliwiłyby sprawne przeprowadzenie procesu digitalizacji naziemnego nadawania sygnału telewizyjnego w sposób zapewniający powszechną dostępność przekazu cyfrowego.
Rząd rozpatrzy również projekt nowelizacji ustawy - Prawo bankowe, ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Projekt wdraża do polskiego systemu prawnego, przepisy zawarte w unijnej dyrektywie, które mają zwiększyć stabilność i bezpieczeństwo rynku finansowego.
Przepisy odnoszą się m.in. do banków powiązanych z centralnymi instytucjami, niektórych pozycji funduszy własnych, uzgodnień w zakresie nadzoru oraz zarządzania w sytuacji kryzysowej.
Kolejny punkt posiedzenia Rady Ministrów to projekt noweli ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
Rada Ministrów zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Według autorów projektu, potrzebna jest zmiana przepisów, tak aby system odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych skutecznie służył eliminowaniu niezgodnych z prawem zachowań w zakresie gospodarowania środkami publicznymi.
W celu wyeliminowania negatywnych zjawisk, niezbędne jest - według Ministerstwa Finansów - m.in. poszerzenie zakresu podmiotowego osób objętych odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, ograniczenie stosowania instytucji odstąpienia od wymierzenia kary. Projekt wprowadza również nadzór administracyjny Ministra Finansów nad Głównym Rzecznikiem i Główną Komisją Orzekającą w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych.
Projekt przewiduje też ustalenie nowego sposobu wynagradzania osób pełniących funkcje w organach właściwych w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, zwiększenie przejrzystości postępowania prowadzonego przez rzecznika dyscypliny oraz wzmocnienie roli komisji orzekających w zapobieganiu naruszeniom dyscypliny finansów publicznych.
Rada Ministrów przyjmie także projekt uchwały w sprawie harmonogramu zadań do programu wieloletniego "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych" w roku 2011 oraz kierunków realizacji tego programu na lata 2012 i 2013.
Ministrowie przyjmą też stanowisko do poselskiego projektu ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który reguluje kwestie dotyczące działalności spółdzielni, członkostwa w spółdzielni oraz związanych z nim praw do lokalu.
Rząd zajmie się także projektem umowy w sprawie Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie.
Ministrowie wysłuchają też informacji o stanie realizacji "Planu prywatyzacji na lata 2008 - 2011". Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz poinformował w grudniu, że plan prywatyzacji resortu przewiduje sprzedaż ponad 800 podmiotów. W 2011 roku priorytetami ministerstwa skarbu mają być sektory: energetyczny, finansowy, chemiczny oraz turystyczny.
Kolejny punkt posiedzenia Rady Ministrów to informacja w sprawie strategii prywatyzacji spółki PKP CARGO S.A.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.